Łysienie to powszechny problem kosmetyczny, a dla niektórych również i psychologiczny. Dotyczy głównie mężczyzn, jednak może występować także wśród kobiet, a nawet u dzieci. Jakie są rodzaje, przyczyny i objawy łysienia?
Łysienie – rodzaje, przyczyny i objawy
Łysienie to długotrwały lub nagły stan, w którym dochodzi do utraty włosów. Związany jest z zaburzeniami faz ich wzrostu. Defekt ten może być również wynikiem różnych infekcji organizmu bądź urazów/ucisków przy mocnym wiązaniu. Dochodzi wówczas do zanikania mieszków włosowych lub wypadania włosów. Najczęściej następuje to w okolicach czoła, skroni oraz potylicy.
Ogólny podział łysienia
1. Łysienie odwracalne.
Spowodowane jest głównie niewłaściwą dietą, stałym i długotrwałym stresem oraz chorobami skóry. Może być również wywołane działaniem mechanicznym (częstym suszeniem, czesaniem, a także zabiegami fryzjerskimi np. trwała ondulacja czy farbowanie).
2. Łysienie częściowo – odwracalne.
Do tego rodzaju owłosienia zalicza się: łysienie androgenowe mężczyzn, łysienie androgenowe kobiet, choroby skóry, łysienie starcze. Czynnik, który sprzyja procesowi łysienia jest męski hormon dihydrotestosteron (DHT).
3. Łysienie nieodwracalne.
Łysienie tego rodzaju spowodowane jest wystąpieniem w danym miejscu blizn lub uszkodzeniem i zniszczeniem mieszków włosowych bez możliwości ich regeneracji.
Ze względu na fazy wzrostu włosa wyróżniamy dwa rodzaje łysienia:
- anagenowe – objawia się, gdy w fazie anagenu dochodzi do zatrzymania się proliferacji komórek włosowych i zaburzenia prawidłowej pracy korzenia włosa;
- telogenowe – to przyspieszone starzenie się włosów i przedwczesne ich wypadanie.
Hormony a włosy
Bardzo istotnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu włosów jak i innych narządów naszego organizmu są hormony. Pełnią one bowiem funkcje przekaźników sterując ich działaniem oraz działaniem ich układów. Zaburzenia tych ważnych dla nas związków mogą doprowadzić do różnego rodzaju chorób ogólnych organizmu, w tym także do łysienia.
U mężczyzn łysienie pojawia się nawet przy normalnej pracy hormonów, natomiast u kobiet łysienie spowodowane jest nadmierną ich produkcją, a właściwie produkcją męskich hormonów płciowych – androgenów.
Łysienie androgenowe typu męskiego
Jest bardzo częstym rodzajem łysienia (95% wszystkich przypadków). Uwarunkowane jest genetycznie i zależne od rasy, gdyż częściej występuje u mężczyzn rasy białej. Objawem łysienia tego typu jest przerzedzenie się włosów w kątach czołowych, u kobiet z kolei w centralnej części głowy. Główną przyczyną jest dihydrotestosteron (DHT), który atakuje mieszki włosowe, następnie osłabia rosnące włosy, a w ostateczności prowadzi do ich wypadania.
Czynniki psychogenne
Czynniki psychogenne i stresowe również wywołują w organizmie wiele zmian, które mogą doprowadzić do łysienia. Należy do nich:
Łysienie psychogenne
Dochodzi do niego w wyniku załamania psychicznego, długotrwałej depresji, częstej i nadmiernej nerwowości, a także odstawienia długo przyjmowanych leków. Występuje najczęściej w 2 lub 3 miesiącu od stresującego wydarzenia.
Czynniki genetyczne
Czynniki genetyczne warunkują wiele zmian zachodzących w naszym organizmie. Należy do nich również nadmierna utrata włosów i tzw. łysienie rozlane kobiet.
1. Łysienie rozlane kobiet.
Występuje u kobiet po 30 roku życia. Rozpoczyna się u szczytu głowy, a następnie obejmuje całą głowę. Skóra głowy staje się coraz bardziej widoczna, często towarzyszy jej łojotok lub łupież tłusty. Czynniki powodujące to: detergenty w szamponach, lakiery i farby do włosów, stres, choroby tarczycy, odstawienie przyjmowanych przez długi okres tabletek antykoncepcyjnych.
2. Łysienie plackowate.
To choroba o podłożu autoimmunologicznym, często występująca rodzinnie. Cechuje się przejściowymi lub trwałymi ogniskami wyłysienia. Zmiany lokalizują się głównie na skórze głowy, a także w dołach pachowych i okolicach intymnych. Skóra w miejscu zmian jest niezmieniona i gładka. Przyczyną jest podłoże genetyczne i autoimmunologiczne. Istnieje również związek z układem nerwowym.
Polecane produkty:
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ... Zobacz więcej... | |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież). Zobacz więcej... |
2 Responses
Póki co większych problemów z wypadaniem nie mam – pilnuję się jednak, by w razie wypadku od razu działać: wypadanie pojawia się u mnie okresowo, przeważnie z jesiennym zmęczeniem lub w momentach, gdy nie mam czasu o siebie zadbać 😉
Witam, specyfików ma łysienie jest wiele. Mi pomógł przy łysieniu plackowatym zestaw przeciw wypadaniu włosów. Po 3 miesiącach widoczne pożądane efekty.pozdrawiam 🙂