Modzele

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Modzele to defekt skóry, który najczęściej lokalizuje się na dłoniach i stopach. Jego zaniedbanie może prowadzić do dyskomfortu bólowego, a nawet stanów zapalnych. Na problem pojawiania się modzeli powinny szczególnie uważać osoby z cukrzycą oraz chorobami układu krążenia.

Modzele - jak je leczyć?

Modzele – jak powstają?

Modzele należą do bolesnych zmian skórnych, które najczęściej pojawiają się na stopach i dłoniach. Powstają w wyniku permanentnego nacisku lub tarcia powierzchni skóry. Działanie to sprawia, że naskórek obumiera wytwarzając warstwę rogową, która nie łuszczy się, a gromadzi i narasta tworząc grubą warstwę ochronną. Istotne jest, że modzele nie są wywołane żadnym rodzajem drobnoustrojów, więc nie można się nimi zarazić.

Jak wyglądają modzele?

Modzel charakteryzuje się szarym lub żółtym zabarwieniem, który wyniosły jest lekko ponad powierzchnię zdrowej skóry. Ze względu na to, że jest dość grubą warstwą obumarłego naskórka, modzel nie jest wrażliwy na dotyk jak otaczająca je zdrowa skóra. Zmiany tego typu przybierają okrągły kształt o średnicy około 0,5 – 1 cm. Najczęściej występują na stopach w okolicy piętowej lub na dłoniach u podstawy palców. Mogą lokalizować się również na kolanach oraz łokciach.

Modzele – przyczyny

Do najczęstszych przyczyn powstawania modzeli zalicza się:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • buty na wysokim obcasie;
  • ciasne buty powodujące ucisk zwłaszcza w okolicy palców;
  • luźne buty powodujące otarcia skóry;
  • noszenie obuwia bez skarpetek.

Warto zaznaczyć, że modzele mogą być również wynikiem źle lub zupełnie nieleczonego reumatoidalnego zapalenia stawów. Przyczyną ich powstawania mogą być również zaburzenia chodu np. płaskostopie poprzeczne lub ostroga piętowa.

Głównym objawem modzeli jest pieczenie stopy podczas chodzenia.

Modzele – jak je leczyć?

1. Domowe sposoby.

W początkowej fazie modzele w łatwy sposób można zlikwidować domowymi sposobami. Należą do nich:

  • kremy nawilżające i zmiękczające naskórek;
  • moczenie stóp w ciepłej wodzie oraz użycie tarki w celu usunięcia zgrubiałej warstwy skóry;
  • unikanie nacisku, zarówno na stopy jak i dłonie m.in. poprzez zakładanie grubych skarpetek czy wygodnych butów;
  • złuszczanie naskórka można wykonać również w naturalny sposób przy użyciu kwasu askorbinowego, który zawiera cytryna i zaaplikowanie go bezpośrednio na skórę.

2. Chirurgiczne leczenie.

Tego typu leczenie ma miejsce jedynie w poważnych przypadkach. Lekarz chirurg za pomocą sterylnego narzędzia usuwa zewnętrzną, obumarłą warstwę skóry. Dodatkowo podczas zabiegu może skorygować kształt kości w taki sposób, aby nie powodowała ona dalszych problemów. Rekonwalescencja po zabiegu trwa około 2 miesięcy.

Podsumowanie

Osoby  posiadające problem z modzelem, a także dodatkowo choroby współistniejące powinny koniecznie udać się do lekarza. Może on zbadać zmianę, a następnie skierować do podologa, który jest specjalistą w leczeniu stóp. Bardzo ważne jest, aby nigdy nie decydować się na samodzielne wycinanie modzeli. Dotyczy to zwłaszcza osób chorujących na cukrzycę, neuropatię lub mających problemy z układem krążenia.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 Responses

  1. Pierwszy raz słyszę tą nazwę-ale miałam cos takiego -tylko mi mówili ze to odcisk.Nabawilam się tego na basenie,miałam ich ,aż trzy i pomimo wszystkich metod domowych skończyło się na wizycie u chirurga i wycięciu.

  2. Mi sie zrobił modzel od wysokich butów właśnie i się bałam że skończy się zabiegiem ale pomogły domowe sposoby i noszenie wkładek korygujących . Zrezygnowałam w biegania w szpilkach codziennie, szkoda zdrowia. Nie warto cierpieć dla urody 😉

  3. Nabawiłem się modzeli od niewygodnych butów i długo zwlekałem z ogarnięciem tego problemu. Pomocy udzieliła mi specjalista podolog.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *