Kolagen to bardzo istotny budulec tkanek. Gwarantuje jędrność i gładkość skóry. Nie wszyscy wiedzą, że ludzki organizm posiada naturalną zdolność do jego syntezy. Ta jednak spada wraz z wiekiem. Obniżony poziom produkcji kolagenu sprawia, że na skórze pojawiają się pierwsze zmarszczki. Na szczęście brak tego cennego białka można uzupełnić przy pomocy odpowiedniej suplementacji.
Czym jest kolagen?
Kolagen to część składowa tkanki łącznej. Stanowi spoiwo, które łączy ze sobą komórki chrząstek, skóry i kości. Warto wiedzieć, że kolagen produkowany jest przez ludzki organizm i stanowi aż 30% białek wchodzących w jego skład.
Trzeba podkreślić, że kolagen kolagenowi nierówny. Wyróżnić można około trzydziestu jego rodzajów, z których każdy ma przypisaną konkretną funkcję. Odpowiedni poziom kolagenu w organizmie odpowiada między innymi za:
- dobre napięcie skóry,
- prawidłowe funkcjonowanie stawów bez dolegliwości bólowych,
- elastyczność naczyń krwionośnych, co pozwala na utrzymanie odpowiedniego krążenia krwi,
- sprawne gojenie ran,
- zrastanie złamanych kości.
Niedobory kolagenu – objawy
Trzeba mieć świadomość tego, że ludzka zdolność do syntezy kolagenu zaczyna spadać już po ukończeniu 25 roku życia. Pierwsze oznaki niedoboru kolagenu stają się widoczne na szyi i twarzy. To początkowo niewielkie bruzdy i zmarszczki. Skóra na pierwszy rzut oka traci elastyczność, wiotczeje i opada. Paznokcie i włosy mogą stać się znacznie osłabione, a ich kondycja wyraźnie się pogarsza.
Jednak niedobory kolagenu nie są widoczne wyłącznie na skórze. Dotykają także między innymi układu kostnego. Kiedy poziom kolagenu w organizmie mocno spada, rośnie kruchość kości. Stają się one bardziej podatne na złamania.
Z racji tego, że kolagen pełni bardzo ważną rolę w procesie produkcji mazi stawowej, jego niedobór może zwiększyć tarcie pomiędzy ruchomymi częściami stawów, co prowadzi do uciążliwych dolegliwości bólowych podczas poruszania się i różnego rodzaju urazów. Niedobory kolagenu mogą wiązać się również ze sztywnością stawów, a także skłonnością do kontuzji.
Kolagen pełni w ludzkim organizmie jeszcze jedną, bardzo ważną rolę – stanowi naturalną barierę, dzięki której przedostawanie się toksyn, bakterii oraz szkodliwych komórek do organizmu jest znacznie utrudnione. Kiedy jego poziom spada, zmniejsza się odporność.
Niedobór kolagenu – przyczyny
Zmniejszona produkcja kolagenu na skutek starzenia się organizmu jest całkiem naturalnym zjawiskiem. Niestety, wskazać można także różnego rodzaju czynniki, które mogą dodatkowo przyspieszyć ten proces. Są to między innymi:
- nieodpowiednia dieta,
- przewlekły stres,
- niedobór przeciwutleniaczy,
- niedobory cynku i witaminy C,
- nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV,
- palenie papierosów,
- spożywanie alkoholu,
- stany zapalne związane z chorobami przewlekłymi,
- zbyt duża ilość cukru w diecie,
- zaburzenia snu.
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że niektóre organizmy charakteryzują się genetycznymi predyspozycjami do obniżonej produkcji kolagenu. Otrzymane w spadku po rodzicach i przodkach geny odgrywają bardzo ważną rolę w procesie jego syntezy.
Artykuł sponsorowany