Zaburzenia rozwoju płciowego

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zaburzenia dojrzewania płciowego to proces, w którym dochodzi do przyspieszonego lub spowolnionego występowania objawów dojrzewania zarówno u chłopców jak i dziewczynek. Konsekwencją tego zjawiska są komplikacje w relacjach międzyludzkich, które w dalszym etapie mogą prowadzić do rozwoju depresji.

Zaburzenia rozwoju płciowego

Zaburzenia dojrzewania płciowego

Do zaburzeń rozwoju płciowego zalicza się:

  • przedwczesne pokwitanie;
  • opóźnione lub nieprawidłowe pokwitanie w przebiegu chorób metabolicznych (np. cukrzycy);
  • objawy zespołów: dysgenezji gonad, braku wrażliwości na androgeny i zespół policystycznych jajników;
  • zatrzymanie pokwitania lub zahamowanie rozwoju płciowego (jadłowstręt psychiczny, przedwczesne wygaszenie funkcji jajników).

Zobacz również: Anoreksja.

Warto podkreślić, że rozwój płciowy uwarunkowany jest wieloma czynnikami biologicznymi. Podstawowym jest skład chromosomów płciowych, które wykazują wpływ na kierunek różnicowania się pierwotnej gonady. Zarówno od płci hormonalnej uwarunkowana jest czynność wydzielnicza gonad. Tak zwana płeć fenotypowa powiązana jest z wyglądem narządów płciowych dziecka. Płeć metrykalna jest z kolei wynikiem określenia płci fenotypowej i dodatkowo pozwala utrwalić poczucie przynależności do określonej płci. Należy podkreślić, że przynależność do płci męskiej lub żeńskiej jest powiązana również z bezpośrednim wpływem środowiska.

1. Przedwczesne dojrzewanie płciowe.

Przedwczesne dojrzewanie płciowe nazywane także idiopatycznym lub konstytucjonalnym przedwczesnym pokwitaniem wynika z przedwczesnego uruchomienia się osi podwzgórzowo-przysadkowo-jajnikowej. Głównym czynnikiem aktywującym pokwitanie w warunkach fizjologicznych jest produkcja gonadoliberyny. Obniżony poziom beta-endorfiny we krwi może być jednym z elementów mechanizmu odblokowującego działanie GnRH.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

U dziewczynek z przedwczesnym pokwitaniem przed 8 rokiem życia dochodzi do pojawiania się wydzieliny z pochwy, obrzmienia, pogrubienia oraz zasinienia błony dziewiczej. Ponadto następuje przyspieszony rozwój sutków ze zwiększoną pigmentacją otoczki brodawki, a także szybki rozwój owłosienia łonowego i pachowego.

Leczenie polega na wykorzystaniu analogów gonadoliberyny, co 3-4 tygodnie. Wykorzystuje się również gestageny w dużych dawkach. Leczenie hormonalne przeprowadza się kontrolując wiek kostny, a także poprzez ocenę kliniczną i ultrasonograficzną narządów płciowych.

2. Opóźnione pokwitanie lub brak pokwitania.

O opóźnionym pokwitaniu u dziewczynek mówi się, gdy nie występują cechy rozwoju gruczołów sutkowych do 14 roku życia lub gdy miesiączka nie pojawia się do 16 roku życia.

Podział zaburzeń dojrzewania opiera się na badaniu stężenia gonadotropin we krwi. W związku z tym wyróżnia się:

  • hipogonadyzm hipergonadotropowy z pierwotnym defektem gonad oraz wtórnym podwyższonym stężeniem gonadotropin;
  • hipogonadyzm hipogonadotropowy o niskim stężeniu gonadotropin.

3. Zespół niewrażliwości na androgeny.

Powiązany jest z brakiem receptora wiążącego androgeny w tkankach docelowych,  które różnicują się w warunkach właściwych w stronę narządów płciowych męskich. Należy podkreślić, że zespół niewrażliwości na androgeny występuje w postaci kompletnej lub niekompletnej.

U części osób chorych powodem tego zjawiska jest niewrażliwość lub zmniejszona wrażliwość receptora na androgeny. U dziewczynek zauważa się dobrze rozwinięte gruczoły sutkowe, brak owłosienia łonowego, pachowego oraz struktur wewnętrznych narządów płciowych. Dodatkowo można stwierdzić ślepo zakończoną pochwę.

4. Zatrzymanie pokwitania lub zahamowanie rozwoju płciowego.

Zahamowanie pokwitania lub rozwoju płciowego występuje na skutek stanów patologicznych, do których można zaliczyć:

  • jadłowstręt psychiczny;
  • przedwczesne wygasanie czynności jajników.


Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Banaszewska B., Basta A., Borowski D., Bręborowicz G., Położnictwo i Ginekologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *