Kosmetyki mineralne – czym się charakteryzują?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kosmetyki mineralne pod postacią pudrów, podkładów czy cieni do powiek posiadają lekką formułę, są trwałe oraz zapewniają naturalny efekt wizualny. Głównym założeniem w ich produkcji jest brak wywoływania podrażnień skóry oraz reakcji alergicznych.

Kosmetyki mineralne - czym się charakteryzują?

Czym są kosmetyki mineralne?

Kosmetyki mineralne to bardzo delikatne i lekkie preparaty przeznaczone do poprawy wyglądu skóry. W swym składzie zawierają jedynie czyste pigmenty oraz minerały w proszku tj. tlenki żelaza, cynku, tytanu, cząsteczki miki, a także półszlachetne kamienie jak np. kwarcyt, cytryn czy turmalin. Początkowo kosmetyki mineralne stosowane były wyłącznie przez osoby posiadające cerę wrażliwą oraz po zabiegach złuszczania (mikrodermabrazja) czy botoksu. Dziś jednak poleca się je każdemu.

Ich cechą charakterystyczną jest fakt, że zapobiegają niedoskonałościom skóry. Korzystanie z nich bowiem nie zatyka porów skóry, nie wysusza cery oraz nie wywołuje podrażnień. Dzięki temu mogą być stosowane przez osoby z cerą tłustą, mieszaną i trądzikową. Formuła kosmetyków mineralnych przygotowana jest w taki sposób, że bardzo dobrze radzi sobie z aktywnym trądzikiem oraz innymi niedoskonałościami w formie np. przebarwień. Między skórą, a środowiskiem zewnętrznym tworzą warstwę ochronną, która zapobiega wysuszaniu się naskórka, a w konsekwencji jego łuszczeniu się.

Kolejną ważną cechą kosmetyków mineralnych jest łączenie w sobie dwóch ważnych czynników. Jest to bardzo dobre krycie oraz jednoczesne uczucie lekkości. Sprawia, to że podczas noszenia makijażu w ogóle się go nie czuje.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Należy jednak obalić mit, który mówi, że kosmetyki mineralne nie posiadają filtrów ochronnych UV. Dzięki stosowaniu podkładów mineralnych można osiągnąć podstawową ochronę UVA i UVB wynoszącą 10-20 SPF. Należy jednak zaznaczyć, że kosmetyki mineralne są bardzo wydajne, w związku z tym, ilość jaka aplikowana jest na skórze nie jest wystarczająca do zapewnienia odpowiedniej ochrony przeciwsłonecznej. Wysoka wydajność kosmetyków mineralnych wynika z faktu, iż w ich składzie nie występują zbędne wypełniacze. Preparaty te są na tyle mocno skoncentrowane, że jedno ich opakowanie wystarcza na długi okres czasu.

Warto wspomnieć, że kosmetyki mineralne nie psują się. Posiadają nieograniczony termin ważności, mimo iż zaznaczony jest on na opakowaniu (wynika to jedynie z wymogów prawa). W związku z tym kosmetyki bazujące wyłącznie na składnikach nieorganicznych (naturalnych) można nazwać  kosmetykami długowiecznymi.

Zobacz również: Dokumentacja kosmetyku.

Rodzaje kosmetyków mineralnych

W gamie kosmetyków mineralnych wyróżnić można:

Producenci informują, że kosmetyki mineralne to produkty wysokiej jakości, które pozbawione są składników tj. parabeny, silikony, a także sztuczne aromaty. Znaleźć w nich można m.in:

  • tlenek cynku (naturalny filtr UV);
  • dwutlenek tytanu (naturalny filtr UV);
  • mika (nadaje połysk);
  • kaolin (biała glinka, która zwęża pory i pochłania nadmiar sebum);
  • tlenek żelaza (naturalny pigment).


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

3 odpowiedzi

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *