
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Trądzik na plecach występuje niemalże z tych samych przyczyn co na twarzy. Może być skutkiem niewłaściwego odżywiania oraz złej pielęgnacji skóry.
Trądzik na plecach to problem związany nie tylko z estetyką skóry, ale również z komfortem życia codziennego. Zmiany niekiedy są na tyle uciążliwe i bolesne, że w znacznym stopniu wpływają na psychikę oraz ogólną samoocenę.
W wyniku nadmiernie występującego sebum na powierzchni skóry produkowanego przez gruczoły łojowe, zostają zatykane pory skórne. Zjawisko to stanowi główną przyczynę powstawania trądziku. Tego rodzaju schorzenie zazwyczaj dotyczy około 25% osób dorosłych oraz 33 % nastolatków. Warto zaznaczyć, że trądzik na plecach występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.
Oprócz tego trądzik może wystąpić w wyniku źle dobranej pielęgnacji domowej skóry. Rozwojowi niechcianych zmian mogą sprzyjać stosowane kosmetyki do włosów, które uchodząc na jej powierzchnie mogą powodować wykwity skórne. Ponadto problemy na plecach może wywołać niewłaściwa higiena osobista. Zgromadzony na skórze pot wraz z sebum i martwymi komórkami naskórka w znacznym stopniu sprzyjają zatykaniu porów skórnych.
Kolejną przyczyną występowania trądziku na plecach może być permanentny stres. Należy zaznaczyć, że skóra bardzo mocno reaguje na czynnik stresowy, który nasila rozwój trądziku. Nie bez znaczenia jest również cykl miesiączkowy u kobiet. W jego drugiej połowie obniża się poziom estrogenów. Z kolei w 23 i 24 dniu w szybkim tempie następuje ich wzrost powodując zwiększoną produkcje łoju. Ujścia gruczołów łojowych zwężają się, jednocześnie utrudniając uwolnienie na powierzchnię skóry zalegającego tłuszczu. To przyczynia się do powstawania zaskórników i krost, również na plecach.
Nieprawidłowe odżywianie to również jedna z przyczyn niedoskonałej skóry pleców. Częste spożywanie fastfoodów, słodyczy oraz żywności wysoce przetworzonej w dużym stopniu odbija się na jakości naszej skóry. Na uwagę zasługują też niektóre leki, do których zalicza się między innymi antydepresanty, leki przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz źle dobrana antykoncepcja. Mogą one w znacznym stopniu wpłynąć na rozwój trądziku na plecach.
Na początku warto znaczyć, że zmian skórnych nie można samodzielnie się pozbywać. Czynność ta nasila i zaostrza je oraz wydłuża czas gojenia. W ten sposób rozprzestrzeniają się również bakterie wywołujące kolejne stany zapalne skóry. Leczenie trądziku należy rozpocząć przede wszystkim od ustalenia przyczyny jego pojawienia się. Jeśli więc trądzik wywołany jest zaburzeniami hormonalnymi, endokrynolog lub lekarz ginekolog powinien skierować na specjalistyczne badania i włączyć odpowiednie leki. Zaawansowany trądzik zwykle leczony jest poprzez antybiotyki lub retinoidy, zarówno w sposób miejscowy jak i ogólny.
Niedoskonałości na plecach pozwoli zwalczyć m.in. cynk, który można stosować zarówno w formie pasty lub maści, suplementów diety czy składnika codziennej diety. Najlepszym źródłem cynku jest wątroba cielęca, wieprzowa, kasza gryczana, pestki dyni oraz biała fasola. Należy wprowadzić oczyszczanie organizmu z zalegających toksyn, a także wypijać około 8 szklanek wody dziennie.
Raz w tygodniu zalecane jest wykonywanie peelingu (np. peeling enzymatyczny), ponieważ nie wywoła on dodatkowych podrażnień skóry. Dobrym rozwiązaniem są kąpiele ziołowe, szczególnie z zawartością szałwii, rumianku oraz bratka. Dobrze sprawdza się picie naparów ziołowych. W niwelacji trądziku na plecach sprzyja noszenie przewiewnej odzieży wykonana z naturalnych materiałów np. bawełny czy lnu, wysypianie się oraz pozbycie się nadmiaru stresu.
Skóra objęta trądzikiem wymaga szczególnej pielęgnacji. Istotne jest, aby do skóry docierało powietrze w związku z tym zaleca się noszenie luźniejszej odzieży. Należy zachować przy tym odpowiednią higienę, a wiec rano jak i wieczorem należy dokładnie oczyszczać plecy. W tym celu najlepiej stosować żele o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych oraz lekko złuszczających naskórek.
![]() |
Czarnuszka siewna
Czarnuszka ma zastosowanie w różnego rodzaju problemach skórnych. Jest wykorzystywana w zwalczaniu trądziku, blizn, zakażeń wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych, alergii, a także suchej skóry, również głowy (np. łupież).Zobacz więcej... |
![]() |
Olej z czarnego kminku
Olej z czarnego kminku tłoczony na zimno zachowuje wszystkie, cenne substancje m.in. witaminę E oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Jego działanie to dokładne nawilżanie, szybsza regeneracja, poprawa wyglądu skóry ...Zobacz więcej... |
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły