Choroby stóp

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Choroby stóp to częsta przypadłość, zwłaszcza zimą kiedy pielęgnacja ich nie jest tak regularna jak latem. Modzele, nagniotki, nadmierne rogowacenie to tylko kilka przykładów tego rodzaju dolegliwości.

Choroby stóp

 

Choroby stóp

1. Modzele.

Modzele są ogniskami nadmiernego rogowacenia, najczęściej kształtu kolistego, czasem bywają nieregularne. Charakteryzują się barwą żółtą lub żółtobrunatną. Wyraźnie ograniczone od skóry zdrowej. Czucie w obrębie modzeli jest często upośledzone, głównie poprzez znacznie pogrubiony naskórek. Modzele powstają na stopach głównie poprzez długi ucisk skóry, który pokrywa uwypuklone wyniosłości kostne. Tworzą się tylko na podeszwowej stronie stopy.

Leczenie

Zaleca się stosowanie preparatów zmiękczających i złuszczających zwłaszcza z kwasem salicylowym 20-30% lub mocznikiem powyżej 10%, a także plastry z zawartością kwasu salicylowego i mocznika. Wskazane jest również złuszczanie zgrubiałej warstwy naskórka frezarką, tarką lub ostrzem Omega. Popularne są również tzw. skarpetki złuszczające na bazie kwasów chemicznych, które przynoszą dobre efekty.

2. Nagniotki.

Nagniotki to nadmierne rogowacenie naskórka z jednoczesnym wrastaniem czopa rogowego w głąb skóry. Powstają w wyniku długotrwałego noszenia ciasnego obuwia, a także poprzez wadliwe ustawienia stopy. Często zmiany te mylone są z brodawkami. Zdarza się, że warstwy rogowe naskórka mogą uciskać zakończenia nerwowe danej okolicy wywołując jej bolesność. Częstym umiejscowieniem nagniotków jest powierzchnia grzbietowa palców stóp, zwłaszcza III, IV i V.

Leczenie

W przypadku usunięcia nagniotków zaleca się stosowanie preparatów keratolitycznych (złuszczających), a także mechaniczne usuwanie martwych warstw naskórka. W celu zmniejszenia bolesności stosuje się opatrunki, które chronią dane miejsca przed uciskiem. Czopy rogowe umiejscowione głęboko w skórze usuwa się chirurgicznie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

3. Nadmierna potliwość stóp.

Nadmierne produkowanie potu możemy zauważyć w przypadku zaburzeń hormonalnych (klimakterium, okres dojrzewania, nadczynność tarczycy). Może pojawiać się również w sytuacjach stresowych, w przypadku chorób takich jak cukrzyca, przy nadmiernym piciu kawy i spożywaniu ostrych potraw. Nadmiernej potliwości stóp sprzyja noszenie niewłaściwego obuwia, a także skarpetek z surowców sztucznych, nieprzepuszczających powietrza.

Leczenie

Stopy należy myć minimum raz dziennie. Po umyciu stosować kremy o działaniu natłuszczającym i nawilżającym. Wskazane są również kąpiele stóp w ciepłej wodzie z dodatkiem soli ziołowych lub olejków eterycznych. Pomocnymi substancjami w domowych kuracjach jest szałwia, pokrzywa, aloes, olejek herbaciany i talk. Jeżeli potliwość jest bardzo nasilona, wówczas lekarz stosuje zastrzyki  z toksyny botulinowej.

4. Nadmierne rogowacenie stóp.

Skóra stóp, zwłaszcza na podeszwach, jest gruba, sucha, twarda i mało elastyczna. Zazwyczaj jest koloru żółtego. Na takiej podeszwie może dochodzić do powstania bruzd i pęknięć, które często są podłożem stanów zapalnych. Nadmierne rogowacenie zazwyczaj prowadzi do pękających pięt, a więc dolegliwości przykrej i bolesnej.

Leczenie

Przy tego rodzaju dolegliwości zalecane jest głównie tarkowanie stóp, stosowanie maści keratolitycznych oraz regularne wizyty w gabinecie kosmetycznym.

5. Wrastające paznokcie.

Wrastające paznokcie to częste choroby stóp. Wyróżniamy 2 typy:

  • typ młodzieńczy – płytka paznokciowa jest płaska z „mięsistym” wałem paznokciowym;
  • typ dorosły – płytka paznokciowa jest wysklepiona ze skłonnością do rogowacenia.

Wrastające paznokcie są często przyczyną silnych dolegliwości bólowych. Mają charakter przewlekły, cechują się wysoką nawrotowością nawet do 90%. Najczęściej występują u kobiet między 15 a 40 rokiem życia.

Profilaktyka

  • nie należy obcinać paznokci zbyt krótko;
  • zaleca się stosowanie pilników szklanych;
  • należy starannie dobierać obuwie, najlepiej bez zwężonych nosków;
  • przy skłonnościach do wrastania paznokci należy systematycznie odwiedzać gabinet pielęgnacji stóp.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *