Jak walczyć z trądzikiem i przebarwieniami?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Z trądzikiem i przebarwieniami potrądzikowymi zmaga się wiele osób w młodym wieku. Choć to typowa przypadłość wieku młodzieńczego, wypryski i zaskórniki mogą dotyczyć również dorosłych. Jakie są najczęstsze przyczyny trądziku i jak sobie z nim poradzić? Przeczytaj wskazówki w poniższym artykule.

Jak walczyć z trądzikiem i przebarwieniami?

Co to jest trądzik i jak powstaje?

Trądzik to najczęściej diagnozowana choroba dermatologiczna. Ma postać różnego rodzaju zmian skórnych takich jak zaskórniki, grudki czy krostki pojawiające się na twarzy, klatce piersiowej i plecach. W zależności od charakteru niedoskonałości można wyróżnić kilka rodzajów trądziku. Najczęściej spotykany jest trądzik pospolity, którego objawy mogą być w różnym stopniu nasilone. Wyróżnia się też poważniejsze odmiany tej choroby, np. trądzik ropowiczy, którego charakterystycznym objawem są duże, czerwone, ropne zmiany obarczone wysokim ryzykiem pozostawiania blizn, a także trądzik skupiony czy bliznowaty.

Bezpośrednią przyczyną powstawania zaskórników jest nadmierne wydzielanie sebum prowadzące do zapychania kanalików gruczołów łojowych. Zaskórniki nie są mocno widoczne na skórze – to niezapalna postać trądziku. Jednak gdy dojdzie do zainfekowania zmian bakteriami Cutibacterium Acnes odpowiedzialnymi za większość zmian trądzikowych, zaskórnik przybiera postać zapalnej krosty, często wypełnionej ropą.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jak walczyć z trądzikiem i przebarwieniami?

Jakie są przyczyny trądziku i jak z nim walczyć?

Warto sobie uświadomić, że trądzik jest tylko objawem tego, że w środku organizmu dzieje się coś złego. Najczęstszym powodem nadmiernego wydzielania sebum są zmiany hormonalne (dlatego trądzik tak często pojawia się w wieku dojrzewania). Jednak problemy z układem hormonalnym możemy mieć również w późniejszym wieku. Jakie mogą być przyczyny tego, że równowaga hormonalna jest zaburzona, a w środku organizmu może toczyć się stan zapalny widoczny na naszej skórze i jak sobie pomóc?

  • Niezdrowe odżywianie – zadbaj o zdrową i zbilansowaną dietę bogatą w składniki odżywcze. Jedz jak najwięcej warzyw i owoców. Postaw na produkty przeciwzapalne, a także bogate w takie składniki jak witamina A, C, E i D, witaminy z grupy B, siarka, cynk, krzem, selen, kwasy omega-3. W przypadku trądziku bardzo dobrze sprawdza się dieta o niskim indeksie glikemicznym.
  • Zbyt mała ilość wypijanej wody. Odpowiednie nawodnienie wpływa na kondycję skóry – jest bardziej nawilżona, a toksyny są łatwiej usuwane z organizmu.
  • Stres – wpływa negatywnie na równowagę hormonalną. Warto ograniczyć stresujące bodźce lub stosować techniki relaksacyjne.
    Za mała ilość snu – niedosypianie podobnie jak stres zaburza pracę układu hormonalnego. Zadbaj o codzienny sen trwający min. 7 godzin.
  • Niehigieniczny styl życia. Ogranicz ilość bakterii, które mogą przedostawać się na twarz, powodując stany zapalne: nie dotykaj twarzy rękami, czyść telefon, zmieniaj systematycznie poszewki na poduszki.
  • Nieodpowiednia lub niewystarczająca pielęgnacja skóry.

Jak walczyć z trądzikiem i przebarwieniami?

Zadbaj o odpowiednią pielęgnację

Pielęgnacja przeciwtrądzikowa powinna być delikatna, ale systematyczna. Nie u każdego sprawdzą się produkty mocno oczyszczające skórę. Te drogeryjne nieraz zawierają substancje podrażniające i wysuszające, co może tylko pogorszyć stan cery. Warto postawić na naturalne składniki, które są delikatne, a zarazem skuteczne. Jaką pielęgnację warto stosować?

  • Dokładne oczyszczanie skóry to podstawa. Codziennie wieczorem rób staranny demakijaż i myj twarz delikatnymi żelami czy piankami oczyszczającymi.
  • Raz, dwa razy w tygodniu oczyść skórę peelingiem – w przypadku cery trądzikowej najlepiej sprawdzi się peeling enzymatyczny. Możesz wypróbować składniki takie jak enzym z ananasa lub dyni. Regularne złuszczanie skóry jest pomocne również w walce z przebarwieniami pozapalnymi.
  • Nawilżaj skórę. Mitem jest, że cera trądzikowa nie potrzebuje nawilżenia. Im bardziej wysuszona skóra, tym więcej łoju będzie produkować. Aplikuj codziennie lekkie kremy nawilżające zawierające składniki takie jak kwas hialuronowy, żel z aloesu, D-pantenol czy skwalan.
  • Stosuj maseczki oczyszczające. Naturalną i skuteczną metodą oczyszczania skóry są maseczki glinkowe. Glinka zielona, żółta, biała, różowa czy Ghassoul delikatnie odblokują ujście gruczołów łojowych, usuwając zaskórniki.
  • W kosmetykach szukaj składników takich jak: olej jojoba, olej tamanu, olejek drzewa herbacianego, kwas mlekowy, kwas azelainowy, kwas salicylowy, hydrolat z czystka, hydrolat rozmarynowy, hydrolat neroli.
  • Aby uniknąć trwałych przebarwień potrądzikowych, stosuj kremy z filtrem, zwłaszcza w sezonie wiosenno-letnim. W walce z przebarwieniami pomocne są składniki takie jak kwasy: mlekowy, azelainowy, wieloowocowe kwasy AHA oraz niacynamid.

 

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *