Dobra komunikacja w związku jest niewątpliwie bardzo ważna. Nieumiejętność czytelnego wyrażania swoich potrzeb i oczekiwań ma poważne skutki długofalowe, a napięcia i nieporozumienia stopniowo niszczą relacje. Skuteczna komunikacja między partnerami wymaga również umiejętności słuchania i analizowania słów wypowiadanych przez drugą osobę.
Właściwa komunikacja kluczowa dla związku
Przykładem tego, jak ważna jest właściwa komunikacja może być prawdziwa historia przytoczona przez pewnego terapeutę par znającego osobiście małżeństwo, w którym po wielu latach wspólnego, udanego życia omal nie doszło do rozstania. Przyczyną znacznego pogorszenia udanej relacji stał się w zasadzie dość niewinny wpis mężczyzny w wyszukiwarkę: gdzie kupić Tadalafil bez recepty. Znajdując go przypadkowo, kobieta dowiedziała się w ten sposób o problemach partnera.
Z czasem, z powodu zaledwie kilku niewinnych słów, ich relacja zaczęła wyraźnie się psuć. Dlaczego? Właśnie z powodu zaburzonej komunikacji. Mężczyzna nie powiedział o swoich, w gruncie rzeczy naturalnych w pewnym wieku problemach, a kobieta, udając, że o niczym nie wie, przypisywała je swojej zmniejszonej (jak się później okazało wyłącznie w jej mniemaniu) atrakcyjności dla partnera.
W tym przypadku wystarczyła dosłownie jedna szczera rozmowa, żeby mężczyzna zrozumiał, że mimo niższego libido jest dla partnerki niezwykle atrakcyjny, gdyż duży popęd seksualny wcale nie jest dla niej ważny, a wręcz nieco przeszkadzał jej na wcześniejszych etapach jej związku. Z kolei kobieta dowiedziała się po raz pierwszy podczas ich długoletniego związku, że partner uważa ją za idealną towarzyszkę życia i chwali jej liczne zalety, z fizycznymi włącznie, przed swoimi i wspólnymi znajomymi, rodziną, a nawet zupełnie obcymi jej osobami.
Niestety, nie zawsze problemy wynikłe z niewłaściwej komunikacji daje się tak szybko i łatwo rozwiązać, dlatego lepiej jest po prostu do nich nie dopuszczać, rozmawiając ze sobą zawsze szczerze i unikając niedomówień.
Przewaga komunikacyjna kobiet? Nie do końca…
Psycholodzy przeprowadzili wiele badań, które wykazały, że kobiety mają lepsze zdolności komunikacyjne zarówno werbalne, jak i niewerbalne. Dlatego też kobiety częściej rozmawiają i przekazują komunikaty, które są skierowane na współpracę i budowanie więzi (1). Ponadto, kobiety wysyłają więcej sygnałów niewerbalnych, takich jak gesty, mimika twarzy czy ton głosu oraz wykazują tendencję do mówienia więcej, współpracy i budowania relacji.
Choć kobiety są bardziej przystosowane do komunikacji niż mężczyźni, nie oznacza to, że zawsze są w stanie skutecznie porozumiewać się ze swoimi partnerami. Często zakładają zupełnie błędnie, że mężczyzna posiada takie same predyspozycje komunikacyjne. Który z panów nie zna z własnego doświadczenia przysłowiowego „Domyśl się!”.
Rozmowy trzeba się nauczyć
W ten sposób przechodzimy do jednego z najczęstszych problemów związanych z komunikacją – sytuacji, w której pewne myśli i oczekiwania nie zostają wyrażone. Nie możemy założyć, że nasz partner posiada zdolności telepatyczne i będzie w stanie samodzielnie odczytać nasze potrzeby. Choć to wydaje się być drobnym problemem, często prowadzi do poważnych nieporozumień i frustracji. Szczególnie niebezpieczne jest wówczas, gdy oczekiwania dotyczą kluczowych elementów związku, takich jak intymność, bliskość czy zaangażowanie. Najbardziej istotne zatem dla komunikacji między partnerami wydaje się z jednej strony słuchanie tego, co partner do nas mówi, ale z drugiej – jasne i klarowne wyrażanie własnych oczekiwań.
Źródła:
Artykuł sponsorowany