Jak dobrać szampon do rodzaju włosów?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Choć dziś mamy nieporównywalnie większe możliwości w kwestii pielęgnacji, niż miały nasze mamy, wybór odpowiedniego szamponu wymaga także znacznie większej wiedzy na temat stanu skóry głowy oraz samych włosów. Jeśli trafnie rozpoznamy nasze potrzeby w obydwu obszarach, jesteśmy w stanie skompletować zestaw kosmetyków, których synergiczne działanie będzie szybkie i spektakularne.

Dwie przytulone osoby o lśniących, brązowych włosach, widoczne od tyłu.

Aby trafnie dobrać szampon do rodzaju włosów, musimy nie tylko rozpoznać ich rodzaj w ramach podziału na normalne, suche, przetłuszczające się czy farbowane. Równie istotna jest wiedza na temat ich porowatości, która związana jest ściśle z budową każdego pojedynczego włosa, składającego się z rdzenia oraz okalających go łusek kory. W zależności od tego, czy łuski są bardziej czy mniej rozchylone, wyróżniamy trzy podstawowe typy włosów: niskoporowate (ich łuski gładko przylegają do rdzenia włosowego; są proste, zazwyczaj gładkie i nie puszą się, dobrze reagują na pielęgnację), średnioporowate (łuski są rozchylone, co spowoduje efekt puszenia, włosy bardzo długo schną po umyciu, mają tendencję do falowania) i wysokoporowate (ich łuski są najbardziej rozchylone i potrzebują domknięcia, kosmyki chcą się kręcić i bez odpowiednich kosmetyków mogą nadmiernie się puszyć, „strączkować”, filcować lub tracić objętość).
Sprawdźmy, jaki wybór szamponów współczesny rynek kosmetyków naturalnych ma do zaproponowania różnym rodzajom włosów.

Szampony bez SLS i SLES

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) i SLES (Sodium Laureth Sulfate) to detergenty – tzw. substancje powierzchniowo czynne – mające właściwości myjące, pianotwórcze i emulgujące. Ułatwiają one mieszanie się wody z brudem i tłuszczem, sprawiając, że zanieczyszczenia zostają łatwo zmyte z powierzchni włosów i skóry, a dzięki pianie rozprowadzenie szamponu jest szybkie i proste. Choć są to substancje nietoksyczne i obalono już mity o ich działaniu rakotwórczym, mogą podrażniać i wysuszać skórę głowy – zwłaszcza jeśli jest to skóra delikatna i skłonna do nadreaktywności. Dlatego szampony tołpa.® zaliczane do dermokosmetyków nie zawierają nie tylko SLS czy SLES, ale także parabenów, sztucznych barwników, silikonów czy oleju parafinowego. Wszystko po to, żeby nawet w minimalnym stopniu nie przyczyniać się do podrażnienia skóry głowy oraz naturalnie ją chronić i wspierać w wypełnianiu jej funkcji.

Kobieta z włosami rozwianymi przez wiatr.

Szampony oczyszczające

Wydzielenie segmentu szamponów oczyszczających wydaje wam się dziwne? Czy istnienie tego rodzaju kosmetyków miałoby oznaczać, że są szampony, które… nie oczyszczają? Nie, to nie tak. Szampony oczyszczające mają bardzo konkretne zadanie: gruntownie oczyścić włosy z cząstek brudu, nadmiaru sebum oraz pozostałości środków do stylizacji włosów, takich jak np. silikony. Jeśli na co dzień używamy zbyt wielu środków do stylizacji, nasze włosy nie należą do kategorii „normalne”, a skóra głowy stale jest podrażniona, szampon taki zadziała jak detoks.

Szampon głęboko oczyszczający:

  • oczyszcza skórę głowy i włosy z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i środków do stylizacji,
  • reguluje pracę gruczołów łojowych,
  • przeciwdziała przetłuszczaniu się skóry głowy i włosów,
  • przedłuża efekt świeżości włosów,
  • nawilża i chroni przed utratą wilgoci,
  • nadaje włosom lekkość i miękkość,
  • działa antybakteryjnie.

 

Szampon oczyszczający może być stosowany codziennie. Jest bezpieczny dla włosów farbowanych i po zabiegach fryzjerskich.

Szampony nawilżające

Szampony nawilżające stworzono z myślą o włosach, które są suche i odwodnione, a przez to wymagają szczególnej pielęgnacji. Co ważne, odwodnienie i przesuszenie dotyczą często równocześnie skóry głowy. Dobrze skomponowany szampon nawilżający działa i na włosy, i na skórę, przynosząc ulgę oraz pomagając w regeneracji.

Szampon nawilżający:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
  • delikatnie oczyszcza skórę głowy i włosy,
  • silnie nawilża i pozwala dłużej niż inne szampony utrzymać prawidłowe nawilżenie,
  • przynosi ulgę podrażnionej, zaczerwienionej i swędzącej skórze głowy, również atopowej,
  • pozwala zachować zrównoważony mikrobiom (ekosystem żywych mikroorganizmów znajdujących się na powierzchni skóry głowy, na które składają się głównie bakterie oraz drożdże, które
  • żyją w równowadze, tworząc barierę chroniącą skórę przed patogennymi drobnoustrojami),
  • nadaje włosom miękkość, gładkość i naturalny połysk,
  • przywraca fizjologiczne pH.

 

Kobieta z tatuażem na ramieniu, myjąca włosy pod prysznicem.

Szampony do włosów przetłuszczających się

Przyczyn przetłuszczania się włosów jest wiele. Wśród najczęstszych wymienia się wspomniane już wyżej nadużywanie kosmetyków do stylizacji, ale także stres, czynniki genetyczne, zaburzenia hormonalne czy łojotokowe zapalenie skóry. Włosy mogą przetłuszczać się także w wyniku zbyt częstego sięgania po prostownicę czy w wyniku źle zbilansowanej diety. Włosom przetłuszczającym się towarzyszy wrażliwa i tłusta skóra głowy wymagająca głębokiego oczyszczenia.

Szampon do włosów przetłuszczających się:

  • oczyszcza skórę głowy i włosy z nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i środków do stylizacji,
  • reguluje pracę gruczołów łojowych i zmniejsza wydzielanie sebum,
  • przeciwdziała przetłuszczaniu się skóry głowy i włosów,
  • działa antybakteryjnie,
  • eliminuje uczucie uporczywego swędzenia i łagodzi podrażnienia,
  • przedłuża efekt świeżości włosów.

 

Jeśli nie stosujemy szamponu do włosów przetłuszczających się, a mamy tendencję do łojotokowego zapalenia skóry, w końcu pojawi się łupież, którego leczenie wymaga sięgnięcia po bardziej specjalistyczny szampon.

Szampony przeciwłupieżowe

Szampony przeciwłupieżowe zaliczane są do preparatów trychologicznych, czyli takich, których skład konsultowany jest z trychologami – lekarzami medycyny specjalizującymi się w diagnozowaniu i leczeniu dolegliwości związanych z włosami i skórą głowy, takich właśnie jak przetłuszczanie się i łojotok prowadzące do powstania łupieżu, łuszczyca czy łysienie na tle androgenowym.

Szampon przeciwłupieżowy oczyszcza skórę głowy i włosy z łupieżu, nadmiaru sebum, zanieczyszczeń i środków do stylizacji, a ponadto:

  • pozwala zachować zrównoważony mikrobiom i działa ochronnie na ekoflorę skóry głowy,
  • tworzy pozytywne środowisko dla dobrych bakterii, a hamuje rozwój drobnoustrojów odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu,
  • przynosi ulgę w przypadku podrażnionej skóry głowy,
  • zmniejsza wydzielanie sebum i redukuje uczucie swędzenia,
  • eliminuje łupież i przywraca równowagę skórze głowy.

 

Kobieta o jasnych włosach i niebieskich oczach, skrywająca dolną część twarzy pod kołnierzem swetra.

Trafne rozpoznanie problemów z włosami oraz skórą głowy, a następnie prawidłowy dobór szamponu i odżywki to jedyna metoda pozwalająca na utrzymanie naszych kosmyków w optymalnej kondycji. Stosując kosmetyki adekwatne do aktualnych potrzeb naszych włosów – a potrzeby te mogą się zmieniać wraz z wiekiem i stanem zdrowia – zachowamy nie tylko piękny wygląd, ale przede wszystkim równowagę mikrobiomu, co stanowi podstawę zdrowia skóry głowy.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *