Jak dbać o cerę trądzikową?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Jak dbać o cerę trądzikową, aby zmiany skórne nie ulegały zaostrzeniu i nie rozprzestrzeniały się na inne parcie ciała, a także aby jak najszybciej pozbyć się tego problemu? Bardzo ważna jest pielęgnacja profesjonalna (kosmetyki i leki zalecone przez dermatologa oraz zabiegi kosmetologiczne wykonywane w gabinecie) oraz ta domowa. Pamiętajmy, aby samodzielnie nie usuwać wyprysków i zmian skórnych oraz unikać ich dotykania czy pocierania. Uzupełnieniem są odpowiednio dobrane kosmetyki do pielęgnacji cery.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Jak dbać o cerę trądzikową?

Dbanie o cerę trądzikową powinno być wieloetapowe i dobrane indywidualnie do każdej osoby zmagającej się z trądzikiem, za co odpowiada głównie dermatolog i kosmetolog. Pamiętajmy także, że nie istnieją kosmetyki idealne dla każdego. Tych działających najkorzystniej szukamy niekiedy metodą prób i błędów, choć warto wiedzieć, które składniki powinny znajdować się w danym kosmetyku dla cery trądzikowej oraz jakiego rodzaju produktów szukać. Tak więc, jak dbać o cerę trądzikową?

Mycie cery trądzikowej

Mycie twarzy to obowiązek każdej osoby dbającej o urodę i zdrowie, jednak w przypadku cery trądzikowej ma szczególne znaczenie. Głównie ze względu na nadmierną produkcję łoju i rozwój patogennych bakterii, które bytują wśród martwego naskórka, nasilając objawy schorzenia. Do mycia najlepiej używać łagodnych pianek lub żelów o działaniu antybakteryjnym i łagodzącym stany zapalne. Nie mogą posiadać w swoim składzie alkoholu, który przesusza naskórek i wzmaga stany zapalne.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kosmetyki do mycia twarzy używamy 2 razy dziennie – wieczorem przed pójściem spać oraz z samego rana, tuż po przebudzeniu się. Myjemy dokładnie całą twarz, a następnie zmywamy kosmetyk ciepłą (ale nie gorącą) wodą.

Peelingi do cery trądzikowej

Raz w tygodniu rekomenduje się wykonanie peelingu, w przypadku cery trądzikowej chemicznego. Peelingi mechaniczne mogłyby nadmiernie podrażniać delikatny naskórek oraz uszkadzać zmiany trądzikowe obecne na twarzy, nasilając ich intensywność. Bardzo dobrze sprawdzi się więc peeling migdałowy bądź peeling salicylowy. Dobrym rozwiązaniem są również profesjonalne peelingi enzymatyczne i kawitacyjne w gabinecie kosmetologicznym. Jeśli na skórze znajdują się silne i liczne zmiany ropne, zrezygnujmy z peelingów aż do momentu pozbycia się ich.

Tonizacja skóry

Każdorazowo po umyciu cery i nałożeniu peelingu (jeśli jest on robiony) należy użyć toniku. Zawiera on w składzie ekstrakty roślinne, olejki, witaminy i inne substancje czynne, które normalizują funkcje skóry i przygotowują ją do dalszych zabiegów pielęgnacyjnych. Tutaj ponownie należy unikać produktów zawierających w składzie alkohol. Dobrze sprawdzą się natomiast toniki z cynkiem, alantoiną, pantenolem, wyciągiem z aloesu oraz niacynamidem. Pamiętajmy, że pocieranie skóry płatkiem higienicznym zwilżonym tonikiem to nie jedyny sposób jego aplikacji. Jeśli przy trądziku nie służy nam pocieranie twarzy, można przelać tonik do buteleczki ze sprayem i po myciu twarzy spryskać ją tonikiem, unikając przy tym otwierania oczu.

Nawilżanie cery trądzikowej

Nawilżanie cery trądzikowej to kluczowy moment codziennej pielęgnacji. Powinno się wybierać kremy regulujące gospodarkę wodno-tłuszczową i nieobciążające skóry. Sprawdzą się te o lekkiej konsystencji, nawilżające, matujące, szybko wchłaniające się. W składzie można szukać ekstraktów roślinnych (np. z nagietka lekarskiego, hibiskusa, tymianku czy dziurawca), cynku, witamin (A, E, C, B2) czy kwasu hialuronowego. Jest to krem nawilżający do twarzy na dzień. Na noc dermatolodzy zwykle polecają aplikację kremów i maści bezpośrednio zwalczających trądzik. Nakłada się je na całą twarz bądź wyłącznie na zmiany trądzikowe, w zależności od rodzaju i intensywności problemu. Raz w tygodniu warto zastosować maskę regenerującą.

Czego unikać w kosmetykach dla cery trądzikowej?

Do niezalecanych składników kosmetyków w przypadku cery trądzikowej zaliczamy przede wszystkim parafinę, glicerynę i lanolinę. Mogą zapychać pory i zwiększać suchość skóry, przez co gruczoły łojowe produkują jeszcze większe ilości sebum. Nie sprawdzą się również wszystkie oleje – z kiełków pszenicy, kokosowy czy kukurydziany u wielu osób z trądzikiem mogą zaostrzać zmiany. Ponownie przypominamy o bezwzględnym unikaniu kosmetyków z alkoholem.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *