Ampułki do mezoterapii to produkty wykorzystywane podczas kosmetologicznych zabiegów mezoterapii igłowej i bezigłowej, zawierające skoncentrowaną dawkę składników aktywnych wprowadzanych w głąb skóry. W zależności od składu mogą wywierać rozmaite działanie, zawsze dążąc do poprawy ogólnej kondycji skóry.
Na czym polega mezoterapia?
Mezoterapia to zabieg kosmetologiczny pozwalający na przenikanie przez naskórek substancji aktywnych zawartych w specjalnych preparatach, zwanych ampułkami do mezoterapii. Wyróżniamy 2 podstawowe rodzaje mezoterapii:
- mezoterapia igłową – składniki podawane są bezpośrednio do skóry za pomocą mikronakłuć (iniekcji bardzo cienkimi igłami);
- mezoterapia bezigłową – składniki aktywne przenikają w głąb skóry wskutek działania bodźców zewnętrznych, nieprzerywających ciągłości skóry.
Oba rodzaje zabiegu wykazują wysoki poziom bezpieczeństwa i skuteczność. Powinny być dobrane indywidualnie do potrzeb skóry oraz preferencji osoby, która poddana jest mezoterapii. Specjalista wykonujący zabieg powinien posiadać pełną wiedzę na temat działania każdego składnika aktywnego, aby stworzyć koktajl optymalny dla danej cery. Warunkiem uzyskania widocznych i trwałych efektów jest systematyczne wykonywanie zabiegów przy pomocy bezpiecznych urządzeń i preparatów.
Ampułki do mezoterapii – charakterystyka i rodzaje
Efekty mezoterapii zależą w dużej mierze od rodzaju zastosowanych ampułek. Wyróżniamy ampułki do mezoterapii takie jak m.in.:
- na bazie nieusieciowanego kwasu hialuronowego i kwasu bursztynowego – dla skóry z oznakami starzenia, małoelastycznej, ze zmarszczkami i bliznami potrądzikowymi;
- zawierające kolagen – poprawiające sprężystość skóry, stymulujące fibroblasty do produkcji endogennego kolagenu, redukujące oznaki starzenia się skóry oraz korygujące zniekształcenia genetyczne, np. hipotonię skóry;
- z substancjami lipolitycznymi i kompleksem peptydów biomimetycznych – o silnym działaniu zagęszczającym skórę, rozpuszczającym podskórną tkankę tłuszczową oraz liftingującym kontury twarzy i ciała;
- łączące w składzie kwas hialuronowy i unikalną kompozycję peptydów – stosowane celem odmłodzenia skóry i poprawy jej jędrności, a także zapewniające głęboką restrukturyzację matrycy kolagenowej skóry;
- zawierające czynniki wzrostu i białka biomimetyczne – działają przeciwzmarszczkowo i zmniejszają dolegliwości związane z niektórymi schorzeniami dermatologicznymi, np. trądzikiem;
- będące kompleksem glicyny i proliny – pobudzają procesy naprawcze w skórze i aktywują jej regenerację, dzięki czemu jest pełna blasku i wygląda zdrowo.
Rodzajów ampułek do mezoterapii jest znacznie więcej, a celem specjalisty zawsze powinno być indywidualne dobranie ich do potrzeb opracowywanej skóry.
Jak używać ampułki do mezoterapii?
W przypadku mezoterapii igłowej zawartość ampułek podaje się bezpośrednio do skóry drogą iniekcji. Należy zachować wszelkie zasady BHP i metodyki wkłuć, a także wykluczyć przeciwwskazania do przerwania ciągłości skóry. Dawkowanie ampułek podawane jest przez producenta i bezwzględnie należy ich przestrzegać. Z kolei przy mezoterapii bezigłowej iniekcje nie mają miejsca, ponieważ stosowana aparatura wykorzystuje zjawiska m.in. elektroporacji, jonoforezy, sonoforezy, fali radiowej RF i innych. Zawartość ampułki do mezoterapii aplikowana jest bezpośrednio na skórę, po czym poddaje się ją działaniu bodźców zewnętrznych. Przykładowo przy elektroporacji stosuje się pole elektromagnetyczne, dzięki któremu w skórze tworzą się pory do transportu cząsteczek. Substancje wielkocząsteczkowe i hydrofilowe przenikają przez powstałe pory i odżywiają skórę od wewnątrz.
Czy ampułki do mezoterapii są bezpieczne?
Każdy, nawet w pełni naturalny kosmetyk, może mieć przeciwwskazania do stosowania. Podstawowym jest uczulenie na którykolwiek składnik ampułki, dlatego przed zabiegiem specjalista zawsze przeprowadza szczegółowy wywiad zdrowotny. Przeważnie składniki aktywne zawarte w ampułkach są dla organizmu neutralne. Nie wywołują żadnych reakcji niepożądanych nawet w przypadku skóry wrażliwej, naczynkowej czy problematycznej. W razie wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem lub poprosić o wykonanie próby uczuleniowej.
Artykuł sponsorowany