Trądzik na plecach – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Trądzik na plecach występuje niemalże z tych samych przyczyn co na twarzy. Może być skutkiem niewłaściwego odżywiania oraz złej pielęgnacji skóry.

Trądzik na plecach - przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik na plecach to problem związany nie tylko z estetyką skóry, ale również z komfortem życia codziennego. Zmiany niekiedy są na tyle uciążliwe i bolesne, że w znacznym stopniu wpływają na psychikę oraz ogólną samoocenę.

Trądzik na plecach – przyczyny

W wyniku nadmiernie występującego sebum na powierzchni skóry produkowanego przez gruczoły łojowe, zostają zatykane pory skórne. Zjawisko to stanowi główną przyczynę powstawania trądziku. Tego rodzaju schorzenie zazwyczaj dotyczy około 25% osób dorosłych oraz 33 % nastolatków. Warto zaznaczyć, że trądzik na plecach występuje częściej u mężczyzn niż u kobiet.

Oprócz tego trądzik może wystąpić w wyniku źle dobranej pielęgnacji domowej skóry. Rozwojowi niechcianych zmian mogą sprzyjać stosowane kosmetyki do włosów, które uchodząc na jej powierzchnie mogą powodować wykwity skórne. Ponadto problemy na plecach może wywołać niewłaściwa higiena osobista. Zgromadzony na skórze pot wraz z sebum i martwymi komórkami naskórka w znacznym stopniu sprzyjają zatykaniu porów skórnych.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kolejną przyczyną występowania trądziku na plecach może być permanentny stres. Należy zaznaczyć, że skóra bardzo mocno reaguje na czynnik stresowy, który nasila rozwój trądziku. Nie bez znaczenia jest również cykl miesiączkowy u kobiet. W jego drugiej połowie obniża się poziom estrogenów. Z kolei w 23 i 24 dniu w szybkim tempie następuje ich wzrost powodując zwiększoną produkcje łoju. Ujścia gruczołów łojowych zwężają się, jednocześnie utrudniając uwolnienie na powierzchnię skóry zalegającego tłuszczu. To przyczynia się do powstawania zaskórników i krost, również na plecach.

Nieprawidłowe odżywianie to również jedna z przyczyn niedoskonałej skóry pleców. Częste spożywanie fastfoodów, słodyczy oraz żywności wysoce przetworzonej w dużym stopniu odbija się na jakości naszej skóry. Na uwagę zasługują też niektóre leki, do których zalicza się między innymi antydepresanty, leki przeciwzapalne, przeciwalergiczne oraz źle dobrana antykoncepcja. Mogą one w znacznym stopniu wpłynąć na rozwój trądziku na plecach.

Trądzik na plecach – leczenie

Na początku warto znaczyć, że zmian skórnych nie można samodzielnie się pozbywać. Czynność ta nasila i zaostrza je oraz wydłuża czas gojenia. W ten sposób rozprzestrzeniają się również bakterie wywołujące kolejne stany zapalne skóry. Leczenie trądziku należy rozpocząć przede wszystkim od ustalenia przyczyny jego pojawienia się. Jeśli więc trądzik wywołany jest zaburzeniami hormonalnymi, endokrynolog lub lekarz ginekolog powinien skierować na specjalistyczne badania i włączyć odpowiednie leki. Zaawansowany trądzik zwykle leczony jest poprzez antybiotyki lub retinoidy, zarówno w sposób miejscowy jak i ogólny.

Domowe sposoby na trądzik

Niedoskonałości na plecach pozwoli zwalczyć m.in. cynk, który można stosować zarówno w formie pasty lub maści, suplementów diety czy składnika codziennej diety. Najlepszym źródłem cynku jest wątroba cielęca, wieprzowa, kasza gryczana, pestki dyni oraz biała fasola. Należy wprowadzić oczyszczanie organizmu z zalegających toksyn, a także wypijać około 8 szklanek wody dziennie.

Raz w tygodniu zalecane jest wykonywanie peelingu (np. peeling enzymatyczny), ponieważ nie wywoła on dodatkowych podrażnień skóry. Dobrym rozwiązaniem są kąpiele ziołowe, szczególnie z zawartością szałwii, rumianku oraz bratka. Dobrze sprawdza się picie naparów ziołowych. W niwelacji trądziku na plecach sprzyja noszenie przewiewnej odzieży wykonana z naturalnych materiałów np. bawełny czy lnu, wysypianie się oraz pozbycie się nadmiaru stresu.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem?

Skóra objęta trądzikiem wymaga szczególnej pielęgnacji. Istotne jest, aby do skóry docierało powietrze w związku z tym zaleca się noszenie luźniejszej odzieży. Należy zachować przy tym odpowiednią higienę, a wiec rano jak i wieczorem należy dokładnie oczyszczać plecy. W tym celu najlepiej stosować żele o właściwościach przeciwbakteryjnych, przeciwzapalnych oraz lekko złuszczających naskórek.



Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *