Kreatyna stanowi substancję naturalnie syntetyzowaną w ludzkim organizmie, która jest chętnie dostarczana do ustroju również w formie suplementów diety. To związek doceniany przede wszystkim wśród osób aktywnych fizycznie, który może pozytywnie oddziaływać na wydajność sportowców, a także może wspierać powysiłkową regenerację organizmu.
Kreatyna – co to takiego?
Kreatyna, znana również jako kwas beta-metyloguanidynooctowy, to substancja, która naturalnie występuje w organizmach kręgowców. To związek, który powstaje m.in. w wątrobie, nerkach czy trzustce z pomocą trzech aminokwasów, takich jak glicyna, metionina i arginina, a następnie jest transportowany wraz z krwią do mięśni.
Źródła kreatyny w codziennej diecie
Kreatyna może naturalnie powstawać w organizmie człowieka, jednak synteza związku w ustroju nie jest wystarczająca do zaspokojenia zwiększonych potrzeb organizmów sportowców. Z tego względu osoby aktywne fizycznie powinny uwzględnić w codziennym jadłospisie produkty spożywcze, które są uznawane za źródła związku. Tym samym zawodnicy różnych dyscyplin sportowych powinni włączyć do diety czerwone mięso, mleko, ryby, drób i przetwory mleczne. Jak się jednak okazuje, pokrycie zwiększonego zapotrzebowania na kreatynę wśród sportowców z pomocą tradycyjnej diety również jest nie lada wyzwaniem – aby dostarczyć do ustroju 5 g kreatyny, należy bowiem zjeść ponad 1,5 kg ryby lub 1 kg czerwonego mięsa. Z pomocą przychodzą jednak suplementy diety, które mogą ułatwić odpowiednią podaż kreatyny i pozytywnie wpłynąć na zdolności wysiłkowe zawodnika.
Kreatyna i jej wpływ na organizm człowieka
Kreatyna w mięśniach szkieletowych ulega przemianom do fosfokreatyny i stanowi istotny magazyn energii ATP. Ponadto związek może uruchamiać kolejne szlaki odnowy energii ATP, zapewniając odpowiednią podaż energii w ustroju i umożliwiając wykonywanie wysiłku fizycznego. Regularne stosowanie kreatyny może sprzyjać syntezie białek mięśniowych i nasilać działanie anaboliczne w organizmie. Tym samym kreatyna może pozytywnie oddziaływać na wydajność i wytrzymałość sportowców. Co więcej, związek może wykazywać korzystny wpływ na procesy regeneracyjne mięśni i przyspieszać gojenie się ran, a jednocześnie może powodować szybszy powrót organizmu do pełnej sprawności po urazach, kontuzjach i intensywnych treningach.
Rodzaje suplementów diety z kreatyną
Kreatyna jako jeden z najpopularniejszych suplementów diety występuje w różnych postaciach, a opinie dotyczące tego, która forma kreatyny jest najlepsza, są podzielone. Za najczęściej wykorzystywaną przez sportowców postać związku uznaje się monohydrat kreatyny, czyli substancję, która stanowi połączenie kreatyny z wodą. To dobrze wchłanialny związek, który może zwiększać ilość wody całkowitej w organizmie, zatrzymując ją zarówno wewnątrz komórek, jak i poza nimi. Często stosowaną przez osoby aktywne fizycznie substancją jest również jabłczan kreatyny, który łączy kreatynę z kwasem jabłkowym. To forma kreatyny, która nie powoduje retencji wody podskórnej i świetnie się rozpuszcza. Coraz częściej na rynku można znaleźć także pirogronian kreatyny, czyli suplement diety łączący kreatynę z kwasem pirogronowym, a także cytrynian kreatyny, który zawiera kreatynę i kwas cytrynowy.
Która forma kreatyny jest najlepsza? To tak naprawdę kwestia indywidualnych potrzeb i upodobań zawodnika. Jeśli sportowcom zależy na efekcie „nasycenia mięśni”, częściej sięgają po monohydrat. Z kolei jeśli dla osób aktywnych fizycznie ważna jest wysoka stabilność chemiczna stosowanego związku, wybierają jabłczan. Niezależnie od wybranej postaci związku kluczowe jest jednak, aby stosować kreatynę pochodzącą ze sprawdzonego źródła, od zaufanego producenta, i wybierać preparaty, które zawierają pożądane substancje, bez zbędnych składników i wypełniaczy. Dlatego też warto zapoznać się z szeroką ofertą marki OstroVit, która zawiera wyłącznie wartościowe i dobrze przebadane suplementy diety zawierające kreatynę.
Artykuł sponsorowany