Zabiegi pielęgnacyjne na twarz

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Zabiegi pielęgnacyjne na twarz są podstawową ofertą dobrych i cenionych salonów kosmetycznych. Kosmetolog zajmuje się nie tylko upiększaniem, likwidacją zmarszczek czy poprawą odżywienia skóry, ale pomaga wyeliminować różnego rodzaju dolegliwości skórne twarzy. Dzięki temu podejście takiego specjalisty jest kompleksowe i skuteczne.

Zabiegi pielęgnacyjne na twarz

Zabiegi pielęgnacyjne na twarz

Zabiegi pielęgnacyjne na twarz mają na celu poprawić ogólny jej wygląd i zmniejszyć ewentualne dolegliwości skórne. W zależności od indywidualnych potrzeb klienta stosuje się metody odżywiające skórę, zmniejszające łuszczenie i łojotok, zmniejszające widoczność zmarszczek, napinające skórę i inne. Do najpopularniejszych zabiegów pielęgnacyjnych na twarz zalicza się między innymi:

  • oxybrazję;
  • infuzję tlenową;
  • sonoforezę;
  • peeling kawitacyjny;
  • oczyszczanie manualne i mechaniczne;
  • darsonwal;
  • mezoterapię bezigłową;
  • maski do twarzy.

W dobrych salonach kosmetycznych oferta takich zabiegów jest bardzo bogata. Jeśli nie wiemy na jaki się zdecydować, nic nie szkodzi. Kosmetolog zawsze oceni kondycję skóry, przeprowadzi wywiad z klientem i na tej podstawie dobierze najlepsze zabiegi dla danej cery.

Oxybrazja

To rodzaj mechanicznego peelingu, gdzie czynnikiem złuszczającym naskórek jest strumień rozproszonych kropelek soli fizjologicznej. Są one aplikowane pod wysokim ciśnieniem powietrza. Zabieg można wykonywać u osób z trądzikiem, bliznami potrądzikowymi, szarą i przesuszoną skórą oraz skórą z przebarwieniami, naczynkową i wrażliwą. Oxybrazję wykonuje się także przeciwstarzeniowo i celem zmniejszenia widoczności zmarszczek. Usunięcie martwego naskórka zwiększa wchłanianie stosowanych później kosmetyków, przez co skóra dużo lepiej na nie reaguje.

Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia oxybrazji są: jednoczesna terapia przeciwtrądzikowa retinoidami, wcześniejsza depilacja twarzy, łuszczyca, infekcje skóry czy opryszczka. Również niektóre choroby ogólnoustrojowe, takie jak nowotwory, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze wykluczają przeprowadzenie omawianego zabiegu.

Infuzja tlenowa

Infuzja tlenowa jest zabiegiem polegającym na podaniu skoncentrowanych składników odżywczych za pomocą czystego tlenu aplikowanego aplikowanego pod ciśnieniem. Do zabiegu wykorzystuje się tlen medyczny w czystej postaci. Aby efekty były lepsze przed wykonaniem infuzji tlenowej warto zrobić peeling – składniki odżywcze wchłoną się wówczas w znacznie większym stopniu. Infuzja tlenowa nie tylko odżywia skórę, ale i zmniejsza widoczność zmarszczek, uelastycznia ją i ujędrnia oraz poprawia metabolizm komórek.

Głównym przeciwwskazaniem do zabiegu jest uczulenie na którykolwiek składnik mieszanki odżywczej lub dużego stopnia nadwrażliwość skóra. Zabiegu nie wykonuje się także przy opryszczce wargowej, gdyż infuzja powoduje rozprzestrzenienie wirusa.

Sonoforeza

Sonoforeza w kosmetologii polega na wykorzystaniu fal ultradźwiękowych, które głęboko odżywiają skórę. Już sam fakt działania ultradźwięków wpływa korzystnie na jej wygląd i kondycję, jednak do zabiegu wykorzystuje się dodatkowe kosmetyki. Przy pomocy ultradźwięków ich składniki lecznicze i pielęgnacyjne wprowadzane są w głębsze warstwy skóry. Sonoforeza oddziałuje nie tylko na powierzchowne warstwy skóry – przekracza bowiem płaszcz hydrolipidowy i błony komórkowe.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Peeling kawitacyjny

Zabieg polega na wykonaniu peelingu przy udziale zjawiska kawitacji. Skóra przed takim peelingiem musi być wilgotna, aby fale ultradźwiękowe mogły stworzyć z kropelek wody mikroskopijne pęcherzyki. Pod wpływem wspomnianych fal ulegną rozpadowi i rozbiją martwe komórki, tym samym oczyszczając twarz.

To zabieg o mocno uniwersalnym charakterze. Można go wykonywać zarówno celem odświeżenia cery i rozjaśnienia jej, jak również celem złuszczenia martwego naskórka, co często poprawia obraz kliniczny wielu schorzeń skórnych. Przeznaczony jest przede wszystkim do skóry łuszczącej się, trądzikowej, przetłuszczającej się i skłonnej do zaskórników.

Oczyszczanie manualne i mechaniczne

Oczyszczanie twarzy ma wiele zalet – usuwa toksyny i zanieczyszczenia, likwiduje nadmiar martwych komórek i sebum, aktywizuje cerę do odnowy. Skóra staje się bardziej nawilżona oraz odżywiona. Wyróżnia się oczyszczanie skóry manualne i mechaniczne. Czym różnią się te dwa sposoby?

Oczyszczanie manualne polega na ręcznym usuwaniu zaskórników i zanieczyszczeń gromadzących się pod powierzchnią skóry. Cały zabieg obejmuje jednak nie tylko czynność oczyszczania, ale i przygotowanie cery do procesu (demakijaż, peeling) oraz aplikację łagodzącego kremu na zakończenie. Z kolei oczyszczanie mechaniczne wykonywane jest przy użyciu różnego rodzaju urządzeń (np. mikrodermabrazja).

Darsonwal

To zabieg wykorzystujący prądy wysokiej częstotliwości (zwane prądami darsonwala), które wydzielają ozon. Działa on antybakteryjnie i przeciwzapalnie, dlatego świetnie sprawdzi się na skórze trądzikowej. Najważniejsza rzecz, o której należy pamiętać – skóra przed zabiegiem musi być zupełnie sucha. Inaczej istnieje duże prawdopodobieństwo podrażnień.

W związku z tym, że jest to zabieg z zakresu elektroterapii, istnieje wiele przeciwwskazań do jego wykonania. Między innymi: nowotwory, rozrusznik serca, zakrzepowe zapalenie żył, ciąża, padaczka, astma czy nadciśnienie tętnicze. Zabiegu nie wykonuje się osobom z kolczykami, naszyjnikami, aparatami ortodontycznymi i innymi metalowymi dodatkami na ciele.

Mezoterapia bezigłowa

Mezoterapia bezigłowa obejmuje otwarcie kanałów przy zastosowaniu potencjałów elektrycznych i tym samym sprawne przenikanie składników aktywnych wielu kosmetyków. Zabieg nie uszkadza błon komórkowych, a jedynie kieruje cenne składniki tam, gdzie są potrzebne. To alternatywa dla mezoterapii igłowej, podczas której wykonuje się liczne nakłucia skóry.

Maski do twarzy

Maseczki na twarz to zdecydowanie najpopularniejsza czynność kosmetyczna wykonywana zarówno w profesjonalnych salonach, jak i domu. Wyróżnia się wiele rodzajów masek do twarzy, w tym np.:

  • algowe;
  • liftingując;
  • kolagenowe;
  • napinające.

To, jaką wybierzemy zależy już wyłącznie od potrzeb naszej skóry. Doświadczony kosmetolog z pewnością określi rodzaj cery i pomoże dobrać maskę do jej preferencji. To również bezpieczny zabieg – praktycznie jedynymi przeciwwskazaniami są uczulenie na którykolwiek składnik maski i przerwanie ciągłości skóry twarzy.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Maciąg M., Maciąg K., Medyczne aspekty kosmetologii i dietetyki, Lublin 2018.
  2. Kordus K., Potempa B., Śpiewak R., Badania motywów wyboru rodzajów mikrodermabrazji oraz opinii o ich skuteczności w praktyce kosmetologicznej, Estetologia Medyczna i Kosmetologia, 1/2011.
  3. Kaniewska M., Kosmetologia – podstawy, Wydawnictwo WSiP, Warszawa 2011.
  4. Górska A., Graboś A., Kozar D., Prejsnar-Wiśniewska R., Sadlik E., Wykonywanie zabiegów kosmetycznych ciała, dłoni i stóp, Wydawnictwo EDICON, Poznań.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *