Ból żołądka to dość częsta przypadłość. Zazwyczaj za jego powstanie odpowiada niezdrowy sposób odżywiania. Wówczas można go zniwelować, stosując określone zioła. Kiedy jednak ból żołądka pojawia się często lub jest mocny oraz towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza.
Zioła na ból żołądka
Ziołem najbardziej znanym z działania przeciwbólowego na żołądek jest mięta. Jej liście zawierają m.in. olejki eteryczne z mentolem, garbniki, flawonoidy, gorycze, fenolokwasy, sole mineralne. Przyrządza się z nich napar, który pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, przyspiesza perystaltykę jelit, działa wiatropędnie – redukuje wzdęcia. Herbata miętowa to dobry sposób na trawienie, szczególnie kiedy ma się za sobą wzdymający i ciężkostrawny posiłek. Mięty nie poleca się przy refluksie – odpręża dolny zwieracz przełyku, co nasila cofanie się kwasów żołądkowych i pogłębia uczucie zgagi.
Kolejne popularne zioło na ból żołądka to rumianek. W tym przypadku herbatę przygotowuje się z koszyczków kwiatowych. Zawierają one m.in. flawonoidy, fenolokwasy, spiroeter, fitosterole, gorycze, poliacetyleny, cholinę, garbniki, związki kumarynowe i śluzowe. Herbata rumiankowa wykazuje działanie przeciwbólowe, uspokajające, przeciwzapalne na błonę śluzową żołądka. Poleca się ją podczas bólu żołądka towarzyszącego biegunce, zaparciom, pomocniczo przy chorobie wrzodowej.
Trzecim ziołem znanym z łagodzenia bólu żołądka jest dziurawiec. Surowcem leczniczym są nadziemne części rośliny. Herbata z dziurawca poprawia trawienie i działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Dziurawiec może wspomóc leczenie nieżytu żołądka, nerwicy żołądka, zapalenia jelit i przewodu żółciowego. Należy jednak uważać z tym ziołem – z uwagi na obecność hiperycyny, która może powodować nadwrażliwość na promieniowanie UV i wchodzić w interakcje z lekami.
Pamiętać trzeba, że zioła na żołądek można stosować nie tylko, kiedy pojawią się dolegliwości. Warto je przyjmować również w ramach profilaktyki.
Zioła nie tylko na ból żołądka
Łagodzenie dolegliwości bólowych to niejedyne, co można uzyskać, stosując zioła. Z powodzeniem zwalczymy nimi niestrawność, której towarzyszą szybkie odczuwanie sytości po posiłku, uczucie pełności żołądka, nudności i niekiedy wymioty. W trudnych sytuacjach poleca się kminek. Przyspiesza procesy trawienne, eliminuje gazy z przewodu pokarmowego, zwiększa wydzielanie żółci. Inne zioło na niestrawność to szałwia lekarska, która znana jest z działania łagodzącego, rozkurczowego, przeciwzapalnego, chroni przed nadmierną fermentacją w jelitach, redukuje wzdęcia.
Kolejną częstą dolegliwością ze strony żołądka są skurcze, niekiedy wręcz bolesne. Za ich powstanie nierzadko odpowiada stres. Wówczas poleca się zioła wykazujące jednocześnie działanie relaksujące i rozkurczowe. Doskonałym przykładem jest melisa – działa uspokajająco, zmniejsza napięcie mięśni, wzmacnia układ trawienny, pomaga w kolkach jelitowych. Wskazana jest też przy bezsenności i odczuwaniu niepokoju. Inne ziele na skurcze brzucha to nagietek. Dodatkowo zapobiega uszkodzeniom błony śluzowej i łagodzi objawy owrzodzenia żołądka. Właściwości przeciwskurczowe wykazują również krwawnik jaskółcze ziele, macierzanka czy kora wierzbowa.
Artykuł zewnętrzny