
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Ból żołądka to dość częsta przypadłość. Zazwyczaj za jego powstanie odpowiada niezdrowy sposób odżywiania. Wówczas można go zniwelować, stosując określone zioła. Kiedy jednak ból żołądka pojawia się często lub jest mocny oraz towarzyszą mu inne niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza.
Ziołem najbardziej znanym z działania przeciwbólowego na żołądek jest mięta. Jej liście zawierają m.in. olejki eteryczne z mentolem, garbniki, flawonoidy, gorycze, fenolokwasy, sole mineralne. Przyrządza się z nich napar, który pobudza wydzielanie soku żołądkowego i żółci, przyspiesza perystaltykę jelit, działa wiatropędnie – redukuje wzdęcia. Herbata miętowa to dobry sposób na trawienie, szczególnie kiedy ma się za sobą wzdymający i ciężkostrawny posiłek. Mięty nie poleca się przy refluksie – odpręża dolny zwieracz przełyku, co nasila cofanie się kwasów żołądkowych i pogłębia uczucie zgagi.
Kolejne popularne zioło na ból żołądka to rumianek. W tym przypadku herbatę przygotowuje się z koszyczków kwiatowych. Zawierają one m.in. flawonoidy, fenolokwasy, spiroeter, fitosterole, gorycze, poliacetyleny, cholinę, garbniki, związki kumarynowe i śluzowe. Herbata rumiankowa wykazuje działanie przeciwbólowe, uspokajające, przeciwzapalne na błonę śluzową żołądka. Poleca się ją podczas bólu żołądka towarzyszącego biegunce, zaparciom, pomocniczo przy chorobie wrzodowej.
Trzecim ziołem znanym z łagodzenia bólu żołądka jest dziurawiec. Surowcem leczniczym są nadziemne części rośliny. Herbata z dziurawca poprawia trawienie i działa przeciwskurczowo na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego. Dziurawiec może wspomóc leczenie nieżytu żołądka, nerwicy żołądka, zapalenia jelit i przewodu żółciowego. Należy jednak uważać z tym ziołem – z uwagi na obecność hiperycyny, która może powodować nadwrażliwość na promieniowanie UV i wchodzić w interakcje z lekami.
Pamiętać trzeba, że zioła na żołądek można stosować nie tylko, kiedy pojawią się dolegliwości. Warto je przyjmować również w ramach profilaktyki.
Łagodzenie dolegliwości bólowych to niejedyne, co można uzyskać, stosując zioła. Z powodzeniem zwalczymy nimi niestrawność, której towarzyszą szybkie odczuwanie sytości po posiłku, uczucie pełności żołądka, nudności i niekiedy wymioty. W trudnych sytuacjach poleca się kminek. Przyspiesza procesy trawienne, eliminuje gazy z przewodu pokarmowego, zwiększa wydzielanie żółci. Inne zioło na niestrawność to szałwia lekarska, która znana jest z działania łagodzącego, rozkurczowego, przeciwzapalnego, chroni przed nadmierną fermentacją w jelitach, redukuje wzdęcia.
Kolejną częstą dolegliwością ze strony żołądka są skurcze, niekiedy wręcz bolesne. Za ich powstanie nierzadko odpowiada stres. Wówczas poleca się zioła wykazujące jednocześnie działanie relaksujące i rozkurczowe. Doskonałym przykładem jest melisa – działa uspokajająco, zmniejsza napięcie mięśni, wzmacnia układ trawienny, pomaga w kolkach jelitowych. Wskazana jest też przy bezsenności i odczuwaniu niepokoju. Inne ziele na skurcze brzucha to nagietek. Dodatkowo zapobiega uszkodzeniom błony śluzowej i łagodzi objawy owrzodzenia żołądka. Właściwości przeciwskurczowe wykazują również krwawnik jaskółcze ziele, macierzanka czy kora wierzbowa.
Artykuł zewnętrzny
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły