Czym zajmuje się kosmetyczka?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kosmetyczka to jeden z ciekawszych i popularniejszych zawodów działających na rynku. W skrócie, jest to osoba wykonująca zabiegi z zakresu kosmetyki pielęgnacyjnej, leczniczej i upiększającej. W rzeczywistości jednak obszar działań i zainteresowań kosmetyczki jest znacznie większy. To zawód, w którym liczy się dokładność, zaufanie, cierpliwość i życzliwość. Nie może zabraknąć odpowiedniej, tematycznej wiedzy. Co robi kosmetyczka i co warto wiedzieć o tym zawodzie?

Czym zajmuje się kosmetyczka?

Jak znaleźć pracę w zawodzie kosmetyczki?

Chcąc pracować jako kosmetyczka można zatrudnić się w salonie kosmetycznym, gabinecie odnowy biologicznej czy SPA. Równie dobrze można założyć własną działalność gospodarczą, jednak wiele osób (zwłaszcza na początku swojej ścieżki zawodowej) preferuje dokształcanie się pod okiem doświadczonego zespołu. Ważne, aby na rozmowie o pracę przedstawić swoje największe zalety predysponujące do wykonywania tego zawodu. Nawet jeśli nie posiadamy dużego doświadczenia, na korzyść zadziała zainteresowanie branżą oraz duża motywacja do nauki. Mając na uwadze zakres działań kosmetyczki, zawsze należy wyglądać schludnie i nienagannie, zwłaszcza wybierając się na rozmowę o pracę.

Często salony i gabinety kosmetyczne wywieszają na drzwiach lub oknach kartkę z informacją o poszukiwaniu pracowników. Spacerując po mieście warto mieć więc szeroko otwarte oczy. Można wtedy osobiście wejść do wybranego salonu i zapytać o dostępność miejsca pracy. Znacznie bardziej profesjonalnym i komfortowym rozwiązaniem jest jednak umieszczanie ogłoszeń na portalach do tego przeznaczonych. Można także znaleźć aktualne oferty pracy dla kosmetyczki na GoWork.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Czym zajmuje się kosmetyczka?

Zakres usług proponowanych przez kosmetyczkę jest naprawdę duży. Może ona bowiem zajmować się m.in.:

  • prostymi zabiegami pielęgnującymi i upiększającymi skórę;
  • zabiegami specjalistycznymi z wykorzystaniem ultradźwięków czy fal radiowych;
  • stylizacją paznokci;
  • wykonywaniem makijażu, także okolicznościowego;
  • przedłużaniem i zagęszczaniem rzęs oraz laminacją brwi.

Kosmetyczka z chęcią udziela rad na temat dbania o wygląd. Mogą być związane z wizażem i stylizacją, a także po prostu ze zdrowiem. Jej wiedza musi być więc obszerna i obejmować m.in. schorzenia skórne, działanie poszczególnych składników aktywnych kosmetyków, przeciwwskazania zdrowotne do zabiegów kosmetycznych czy dobór odpowiednich preparatów do indywidualnych cech klienta. Znany podział rozróżnia 3 tory działania kosmetyczek:

  • poprawa stanu skóry pacjenta, np. poprzez masaże, nawilżanie, oczyszczanie, zabiegi uszczelniające naczynka czy zabiegi liftingujące;
  • upiększanie ciała – np. makijaż permanentny, piercing, przedłużanie rzęs i stylizacja paznokci;
  • modelowanie sylwetki – np. różnego rodzaju masaże drenujące, ujędrniające, wyszczuplające, antycellulitowe. Zarówno ręczne, jak i z użyciem specjalistycznych urządzeń.

Podsumowując, kosmetyczka musi znać podstawy anatomii, fizjologii, dermatologii. Niektóre specjalistki pragną kształcić się w kierunku wykorzystania naturalnych zasobów (ziół, olejków eterycznych, glinek itd.) celem poprawienia urody. Jest to dużą zaletą, ponieważ coraz więcej osób poszukuje ekologicznych alternatyw.

Ile zarabia kosmetyczka?

Nie można jednoznacznie wskazać ile zarabia kosmetyczka, ponieważ zależy to od województwa, wielkości miasta, renomy gabinetu, w którym działa oraz doświadczenia. Osoby pracujące na własnej działalności gospodarczej i stale przyjmujące klientów mogą liczyć na większe zarobki, jednak muszą zdawać sobie sprawę z wydatków – kosmetyki, utrzymanie i kupno aparatów zabiegowych czy środki higieny. Zatrudniając się na umowę o pracę, w 2021 roku 25% kosmetyczek (grupa najlepiej opłacalnych specjalistek) zarabiała powyżej 4490 zł brutto. Średnie miesięczne wynagrodzenie wszystkich przedstawicieli tego zawodu wynosiło w 2021 roku 3570 zł brutto.

Jednocześnie wiemy, że największe zarobki w tym zawodzie mają kosmetyczki działające na terenie województwa mazowieckiego, pomorskiego i zachodniopomorskiego, choć i to nie jest regułą.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *