Impotencja może być problemem znacznie wychodzącym poza jedynie seksualną sferę życia. Może ona negatywnie wpływać na odczuwaną radość z bliskości z ukochaną osobą, ogólne samopoczucie, czy nawet motywację. Choć z powodu impotencji cierpi bardzo wielu mężczyzn na całym świecie, nie wszyscy z nich zgłaszają się na leczenie, choćby przez towarzyszący im wstyd. Czym jest impotencja, skąd mogą brać się tego rodzaju problemy i jak można sobie z nimi radzić?
Czym jest impotencja i skąd się bierze?
Impotencja to niezdolność do utrzymania lub osiągnięcia wzwodu, który pozwoliłby na odbycie satysfakcjonującego współżycia płciowego. Według szacunków ekspertów ten problem dotyka aż 100 milionów mężczyzn na całym świecie! Niestety impotencja jest dość powszechna, zwłaszcza u panów w średnim i starszym wieku. Wraz z upływem lat ryzyko jej wystąpienia rośnie – po 60. roku życia dotyka już nawet połowy mężczyzn. [1]
Powodów pojawiania się stałej lub tymczasowej impotencji może być naprawdę bardzo wiele. Jedne z nich to choroby takie jak miażdżyca czy dolegliwości związane z układem krążenia, które zaburzają właściwy obieg krwi i jej ciśnienie. Chorobami przyczyniającymi się do powstawania problemu impotencji mogą być także zaburzenia neurologiczne albo hormonalne.
Poza chorobami za impotencję może odpowiadać także stan psychiczny. Jeśli mężczyzna z takim problemem w przeszłości spotkał się z nieprzyjemną reakcją partnerki, wyśmianiem jego trudności, czy jasno wyrażonymi oczekiwaniami, którym nie był w stanie sprostać, stres może uniemożliwić mu utrzymanie wzwodu. Podobnie do stresu działa przemęczenie, które również, czasami przejściowo, może ograniczać możliwość współżycia.
Kolejne możliwe przyczyny impotencji to stosowane używki i przyjmowane leki. Doświadczając problemów na tym polu, warto zrezygnować z palenia papierosów, picia alkoholu i stosowania wszelkich innych używek. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ponad połowa alkoholików prędzej czy później zmaga się z impotencją!
Leczenie impotencji – jak sobie pomóc?
Jeśli problem impotencji jest niewielki i pojawia się sporadycznie, można próbować wspomagać organizm naturalnymi środkami takimi jak między innymi żeń-szeń, miłorząb, albo nasiona dyni. Zawarte w nich składniki poprawiają krążenie krwi, działają pobudzająco i dodają sił witalnych.
Kiedy problem się nasila, warto sięgnąć po silniejsze środki. Panowie szukają przede wszystkim preparatów, które pomogą im zamaskować impotencję, w czym może pomóc viagra. Jej działanie jest natychmiastowe – zaledwie kilkanaście minut po przyjęciu viagry panowie są w stanie utrzymać wzwód nawet przy poważnych problemach lub stałym przyjmowaniu niesprzyjających leków.
Jeśli źródło impotencji leży w psychice, a mężczyzna po przykrych doświadczeniach i nieudanych zbliżeniach nie jest w stanie przełamać się do ponownej próby, pomocna może być psychoterapia. [2] W takim przypadku leki dadzą tylko chwilowy efekt, a zbliżenie, nawet jeśli się powiedzie, przez dyskomfort psychiczny może nie być w pełni satysfakcjonujące.
W poważnych przypadkach, w których impotencja nie może być leczona środkami farmakologicznymi, lekarz może podjąć decyzję o przeprowadzeniu zabiegu chirurgicznego. Choć taka perspektywa może brzmieć co najmniej nieprzyjemnie, efekty zabiegu powinny utrzymać się na stałe i przynieść trwałą ulgę. Impotencja ma zbyt duży wpływ na zdrowie i samopoczucie, żeby zostawiać dotkniętych ją mężczyzn bez żadnej perspektywy zmiany.
Źródła:
[1] https://portal.abczdrowie.pl/impotencja-po-45-roku-zycia
[2] https://e-zdrowie.pl/psychoterapia-w-leczeniu-zaburzen-erekcji
Artykuł sponsorowany