Wybielanie zębów w ciąży. Których zabiegów unikać, a z których warto skorzystać?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Wybielanie zębów w ciąży nie jest polecane z wielu powodów, jednak niektóre zabiegi stomatologiczne nie są zabronione a wręcz wskazane. Utrzymanie zdrowia zębów i odpowiedniej higieny jamy ustnej są równie ważne dla prawidłowego przebiegu ciąży oraz zdrowia przyszłej mamy i dziecka.

Wybielanie zębów w ciąży. Których zabiegów unikać, a z których warto skorzystać?

Wybielanie zębów a ciąża

Stomatologia estetyczna poprawia nie tylko wygląd zębów, ale również wpływa na większą pewność siebie zadowolenie z wyglądu. Czystym i zdrowo wyglądający uśmiechem pragnie cieszyć się niemal każdy, jednak w pewnych okolicznościach niektóre zabiegi dentystyczne nie są polecane lub ich wykonanie należy odłożyć w czasie. Dotyczy to szczególnie okresu ciąży i zabiegu wybielania, który wzbudza wiele kontrowersji.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Osoby, które nie widzą przeciwwskazań do zabiegu, uważają, że usługa wybielania zębów może być prowadzona zarówno podczas ciąży, jak i okresie karmienia piersią. Jednym z powodów jest to, że nadtlenki uwalniane podczas reakcji chemicznych związków wykorzystywanych w żelach wybielających, ze względu na ich niewielkie stężenie i bariery ochronne organizmu przyszłej mamy zabezpieczające przekazanie niebezpiecznych dla dziecka składników, nie stanowią zagrożenia dla przebiegu ciąży. Bez względu na powszechnie panujące opinie, najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla mamy i malucha jest odroczenie zabiegu wybielania zębów do czasu zakończenia ciąży. Utrzymanie zdrowia zębów i poprawę ich koloru można również uzyskać, korzystając z innych, ale nieinwazyjnych zabiegów stomatologicznych.

Przeciwnicy poprawiania estetyki uśmiechu z wykorzystaniem chemicznych środków uważają, że zarówno wybielanie nakładkowe w domu, jak i stosowane w gabinecie zaawansowane techniki poprawiające odcień koron o kilka tonów, bez względu na zaawansowanie trymestru, kobietom oczekującym dziecka są stanowczo przeciwwskazane. Swoje stanowisko argumentują tym, że wpływ chemicznych środków wybielających na zdrowie przyszłej mamy oraz nienarodzonego jeszcze malucha nie został jednoznacznie ustalony i nie są znane ewentualne efekty uboczne, dlatego w ramach profilaktyki pojawienia się jakichkolwiek powikłań zagrażających ciąży, tego typu zabiegi estetyczne nie są zalecane przez dentystów i ginekologów.

Usuwanie nieestetycznych przebarwień w ciąży

Aby poprawić wizerunek uśmiechu w ciąży, warto zdecydować się na zupełnie bezpieczne zabiegi higieniczno-pielęgnacyjne. Jednym z podstawowych form usuwania nieestetycznych przebarwień jest skaling, czyli czyszczenie zębów z kamienia nazębnego – twardej płytki nazębnej o żółto-brunatnym zabarwieniu. Usuwanie zmineralizowanego osadu polecane jest w ciąży również ze względów zdrowotnych. Narażone na działanie szkodliwych kwasów żołądkowych podczas porannych wymiotów szkliwo oraz korony zębów, błony śluzowe jamy ustnej i dziąsła pod wpływem wahań gospodarki hormonalnej stają się bardziej podatne na uszkodzenia, krwawienie i infekcje. Skaling może być wykonany na kilka sposobów. Najczęściej dentyści stosują nowoczesną metodę laserową, w której kamień usuwany jest za pomocą wiązki światła oraz ultradźwiękową, w której przebiegu płytka ulega zniszczeniu pod wpływem fal dźwiękowych.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *