Szczoteczka soniczna – dlaczego warto się na nią zdecydować?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

W ostatnich dziesięcioleciach znacznie wzrosła samoświadomość pacjentów stomatologicznych w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej. Pielęgnacja rozpoczyna się od właściwego szczotkowania zębów, a tego nie da się przeprowadzić bez odpowiedniej szczoteczki. Nie bez znaczenia są oczywiście takie kwestie, jak: właściwa dieta, regularność mycia zębów, stosowanie dobrej pasty oraz płynu do płukania jamy ustnej. Niemniej jednak w dzisiejszym artykule skupimy się na zaletach szczoteczki sonicznej oraz podpowiemy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.

Szczoteczka soniczna – dlaczego warto się na nią zdecydować?
Szczoteczka soniczna – dlaczego jest lepsza od zwykłej szczoteczki?
Szczoteczka soniczna – jak działa?
Szczoteczka soniczna – dla kogo?
Na co zwrócić uwagę, wybierając szczoteczkę soniczną do zębów?

Szczoteczka soniczna – dlaczego jest lepsza od zwykłej szczoteczki?

Po pierwsze – używając tradycyjnej, manualnej szczoteczki trzeba zwracać baczną uwagę na technikę mycia zębów oraz wykonywać tę czynność bardzo dokładnie. Nie da się ukryć, że jest to szczególnie trudne w przypadku dzieci, które zwyczajnie nie mają jeszcze takich zdolności manualnych, by wykonywać precyzyjne ruchy. Szczoteczka soniczna (https://www.neonet.pl/szczoteczki-elektryczne-i-irygatory/szczoteczki-soniczne.html) wizualnie przypomina zwykłą elektryczną szczoteczkę do mycia zębów, tylko z nieco większą główką czyszczącą. Jej działanie odbiega jednak zarówno od modeli elektrycznych, jak i od tradycyjnych szczoteczek. Dlaczego? Działanie szczoteczki sonicznej bazuje na ruchach wymiatających, zdecydowanie skuteczniejszych od tych rotacyjnych, nie wspominając o mechanicznych ruchach zwykłej, manualnej szczoteczki. Ponadto zastosowane w szczoteczce sonicznej włosie jest delikatne dla dziąseł i nie powoduje podrażnień. Używanie szczoteczki sonicznej niweluje powstawanie kamienia nazębnego, co ma niebagatelne znaczenie dla higieny i zdrowia jamy ustnej.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Szczoteczka soniczna – jak działa?

Jeżeli chodzi o aspekt techniczny, to szczoteczka soniczna działa podobnie, jak każda inna elektryczna szczoteczka. Różnica polega na sposobie działania głowicy szczoteczki sonicznej. Głowica wykonuje ruchy pulsacyjne, wymiatające – pozwala to „wymieść” jeszcze więcej osadu. Optymalna powierzchnia oraz miękkie, dopasowujące się do kształtu zęba włosie zapewniają natomiast dotarcie do najtrudniej dostępnych zakamarków jamy ustnej. Ponadto działanie szczoteczki powoduje powstawanie mikrobąbelków, będących efektem połączenia się pasty do zębów z wodą. W mikrobąbelkach znajdują się zatem wszelkie dobroczynne składniki aktywne pasty, a jednak mają one szanse dotrzeć tam, gdzie nie dociera włosie szczoteczki – na przykład w trudno dostępne przestrzenie międzyzębowe.

Szczoteczka soniczna – dla kogo?

Szczoteczka soniczna przeznaczona jest dla wszystkich, którym zależy na prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej. Za użytkowaniem takiej szczoteczki przemawia wiele argumentów. Jest to rozwiązanie najbardziej przydatne dla dzieci oraz osób dorosłych, które:

  • uważają, że niedostatecznie dobrze radzą sobie ze szczotkowaniem manualnym,
  • mają nadwrażliwe dziąsła (jak już wspominaliśmy – szczoteczka soniczna wyposażona jest w miękkie i delikatne włosie, dostosowujące się do kształtu zębów),
  • chcą wyeliminować ze swojej pielęgnacji nić dentystyczną, która jest zbyt inwazyjna i może powodować podrażnienia,
  • mają krzywy zgryz – takim osobom trudno jest właściwie wyszczotkować np. ciasno stłoczone zęby,
  • noszą aparat ortodontyczny – z wymienionych wyżej powodów.Jak zatem widać – szczoteczka soniczna sprawdzi się zarówno w przypadku dorosłych, jak i dzieci. To ważne, aby wyrabiać w dzieciach właściwe nawyki w zakresie pielęgnacji jamy ustnej. Podczas używania szczoteczki sonicznej nie trzeba się martwić, że dziecko niewłaściwie szczotkuje zęby.

Na co zwrócić uwagę, wybierając szczoteczkę soniczną do zębów?

Szczoteczka soniczna to bez wątpienia większy wydatek, aniżeli tradycyjna. Warto jednak pamiętać, że jest to inwestycja we własne zdrowie. Higiena jamy ustnej ma bowiem przełożenie na ogólny stan zdrowia, gdyż powstające w jej obszarze zapalenia mogą rozprzestrzeniać się po całym organizmie. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając szczoteczkę soniczną?

  • Szybkość – im szybsza szczoteczka soniczna, tym lepiej będzie „wymiatać” osad nazębny.
  • Regulacja prędkości – warto zwrócić uwagę na to, aby wybrany model szczoteczki dysponował kilkoma prędkościami. Osoby z nadwrażliwymi dziąsłami mogą wówczas szczotkować zęby delikatniej, a jednocześnie właściwie je czyścić.
  • Możliwość wybrania trybu pracy – warto, by szczoteczka miała różne tryby pracy, w tym na przykład wpływający na estetykę uśmiechu tryb wybielający, gdyż wybielanie zębów w ten sposób jest nieinwazyjne i bezpieczne, a efekt naturalny.
  • Irygator – szczoteczki soniczne dostępne są w zestawach z irygatorem. Nie jest to oczywiście niezbędny element, lecz przy okazji zakupu szczoteczki sonicznej warto rozważyć nabycie jej wraz z irygatorem.
  • Cena – oczywiście większość konsumentów zwróci uwagę także na cenę. Jak już wspominaliśmy – na sprzęcie, który dba o nasze zdrowie, nie warto przesadnie oszczędzać. Podpowiadamy jednak, że producenci często oferują korzystne cenowo „rodzinne” pakiety, które zawierają kilka szczoteczek sonicznych.

 

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Jedna odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *