Piękny, śnieżnobiały uśmiech to niewątpliwie wizytówka każdego człowieka. Aby móc cieszyć się takim wyglądem konieczne są regularne przeglądy jamy ustnej. W tym celu udajemy się do specjalisty. Wiele osób jest przekonanych, że dentysta i stomatolog to jedna osoba. Warto wiedzieć, że pojęcia te różnią się od siebie. Zatem, jakie są występują pomiędzy tymi dwoma pojęciami? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!
Kim jest stomatolog?
Określenie stomatolog jest połączeniem dwóch greckich słów: stoma – usta i logos – nauka. Stomatolog kompleksowo zadba o zdrowie jamy ustnej – zajmuje się profilaktyką i oceną stanu uzębienia, leczeniem chorób przyzębia, języka, błon śluzowych i tkanek miękkich. Do lekarza stomatologa możemy udać się z problemami, takimi jak: ubytki wywołane próchnicą, nadwrażliwość, zapalenia jamy ustnej czy wady zgryzu.
Czym zajmuje się dentysta?
Dentysta z łaciny oznacza „dentis”, czyli ząb. Z tego wynika, że dentysta zajmuje się oceną i leczeniem zębów. Niemniej jednak jest uprawniony do wykorzystywania wiedzy z zakresu stomatologii. Aby zostać dentystą należy ukończyć pięcioletnie studia na wybranej uczelni. Zdobyta wiedza i umiejętności są potwierdzone egzaminem końcowym, po którym absolwent odbywa staż podyplomowy i zyskuje pełne prawo wykonywania zawodu. W praktyce lekarz dentysta uprawniony jest do diagnostyki chorób zęba i przyzębia, miazgi zębowej, dziąseł, błon śluzowych i tkanek miękkich w jamie ustnej.
Czym się różni dentysta od stomatologa?
Z pewnością w głowach wielu z nas zrodziło się bardzo ważne pytanie, a mianowicie czym różni się dentysta od stomatologa? Jak możemy zauważyć rozróżnienie tych dwóch tytułów jest naprawdę minimalne.
Podstawowa rozbieżność zachodzi przede wszystkim w tytułach. W wielu krajach uważa się, że stomatolog – jak sama nazwa wskazuje, to osoba zajmująca się diagnostyką i leczeniem całej jamy ustnej. Z kolei dentysta to specjalista w zakresie leczenia tylko i wyłącznie uzębienia. Stosowanie zamiennie tych tytułów na terenie państw takich jak Austria czy Wielka Brytania jest niedopuszczalne.
W Polsce jeszcze kilkanaście lat temu również obowiązywał podział pomiędzy tymi dwoma tytułami. Lekarz stomatolog nie mógł być nazywany dentystą, a dentysta stomatologiem. Po wejściu kraju do Unii Europejskiej zawody te zostały ujednolicone. Tak więc absolwent studiów stomatologicznych, po zdaniu egzaminu lekarsko-dentystycznego otrzymuje automatycznie tytuł lekarza dentysty. Jest to równoznaczne z faktem, iż zdobył on wiedzę i umiejętności w dziedzinie, jaką jest stomatologia.
Na terenie naszego kraju ograniczone prawo wykonywania zawodu mają osoby, które ukończyły studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym. Z pewnością może nas zastanowić fakt, dlaczego niektórzy specjaliści w Polsce posiadają tytuł lekarza stomatologa. Oznacza to, iż najprawdopodobniej lekarz ukończył studia przed 2002 rokiem, gdzie uważano, że dentysta i stomatolog to dwa odrębne zawody.
Specjalizacje stomatologiczne
Lekarz dentysta może świadczyć wiele usług – w zależności od tego, jaki dział specjalizacji obierze. Pozwoli to zdobyć mu niezbędną wiedzę i umiejętności konieczne do świadczenia określonych usług. Zatem wyróżniamy następujące specjalizacje stomatologiczne:
- Stomatologia zachowawcza z endodoncją – to jedna z najczęściej wybieranych specjalizacji. Obejmuje ona profilaktykę jamy ustnej, zapobieganie próchnicy, ocenę stanu uzębienia oraz leczenie ubytków zębowych, wybielanie, piaskowanie. Dodatkowo specjalizacja jaką jest endodoncja uprawnia lekarza dentystę do przeprowadzenia leczenia kanałowego, które jest konieczne w przypadku uszkodzenia miazgi zęba.
- Ortodoncja – dzięki tej specjalizacji możliwe jest leczenie wad zgryzu. Lekarz dentysta z taką specjalizacją będzie mógł obrać najlepszą metodę korekcji zgryzu oraz zębów. Najczęściej odbywa się to przy użyciu aparatu ortodontycznego.
- Pedodoncja – to innymi słowy stomatologia dziecięca. Dentysta ze specjalizacją pedodoncji zajmuje się oceną i leczeniem zębów mlecznych i stałych u dzieci i młodzieży. Udziela lekcji instruktażowych, jak poprawnie dbać o zęby. Zwraca również uwagę na przebieg procesu ząbkowania u najmłodszych. W tym okresie najważniejsze jest zapobieganie próchnicy.
- Protetyka – stomatolog protetyk zajmuje się uzupełnianiem ubytków w jamie ustnej pacjenta. Może odbywać się to zarówno za pomocą protez, mostów, jak i koron zębowych. Umożliwia przywrócenie funkcji, takich jak gryzienie i żucie.
- Chirurgia stomatologiczna – ta obejmuje leczenie operacyjne jamy ustnej oraz twarzoczaszki. Dentysta ze specjalizacją chirurga stomatologicznego może usunąć łagodne zmiany powstałe w tym obrębie, ropnie oraz zęby, na których próchnica jest bardzo rozległa.
- Chirurgia szczękowo-twarzowa – jest odmianą chirurgii stomatologicznej, jednak w ramach tej specjalizacji lekarze dentyści są uprawnieni do diagnostyki rozległych stanów zapalnych czy usuwania nowotworów.
- Periodontologia – jest to mniej znana specjalizacja dentystyczna. Dentysta ze specjalizacją periodontologa podejmuje działania mające na celu zapobieganie parodontozie, która dotyka aż 70% Polaków. Oprócz tego leczy zapalenie błony śluzowej jamy ustnej.
Kiedy udać się do stomatologa?
Ciągłe odkładanie wizyty u stomatologa to zachowanie, które z pewnością nie jest nam obce. Najczęściej przeraża nas ból związany z leczeniem zęba. Jednak przeciąganie wizyty może jedynie pogorszyć sprawę. Kiedy więc udać się do stomatologa? Należy zacząć od tego, że przegląd uzębienia powinniśmy przeprowadzać minimum dwa razy w roku. Pozwoli to uniknąć nam nieprzyjemnych doświadczeń dentystycznych oraz zachować naturalne uzębienie przez długi czas. Wskazaniem do umówienia się na wizytę u dentysty jest oczywiście przeszywający ból zęba podczas jedzenia. Może to świadczyć o nadwrażliwości lub uszkodzeniu zęba przez próchnicę. Niepokojące są również przebarwienia nazębne. Do stomatologa warto udać się również, gdy zauważymy wyrastające ósemki, które mogą przysporzyć wiele kłopotów i cierpienia. Oceni on, czy zęby mają wystarczająco miejsca, aby wyrosnąć czy też zleci ich usunięcie.
Podsumowanie
Wizyta u dentysty to nieodłączny element, który składa się na nasz wygląd. Wykonując regularne przeglądy jamy ustnej możemy cieszyć się pięknym uzębieniem, który niewątpliwie jest naszą wizytówką. Bardzo często używamy zamiennie słów „stomatolog” i „dentysta” nie wiedząc, że poszczególne tytuły różnią się od siebie. Bez względu na to, jaki tytuł przysługuje specjaliście, warto udać się do takiego, który profesjonalnie zadba o nasze zęby oraz jamę ustną.
Artykuł sponsorowany