
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Piękny, śnieżnobiały uśmiech to niewątpliwie wizytówka każdego człowieka. Aby móc cieszyć się takim wyglądem konieczne są regularne przeglądy jamy ustnej. W tym celu udajemy się do specjalisty. Wiele osób jest przekonanych, że dentysta i stomatolog to jedna osoba. Warto wiedzieć, że pojęcia te różnią się od siebie. Zatem, jakie są występują pomiędzy tymi dwoma pojęciami? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!
Określenie stomatolog jest połączeniem dwóch greckich słów: stoma – usta i logos – nauka. Stomatolog kompleksowo zadba o zdrowie jamy ustnej – zajmuje się profilaktyką i oceną stanu uzębienia, leczeniem chorób przyzębia, języka, błon śluzowych i tkanek miękkich. Do lekarza stomatologa możemy udać się z problemami, takimi jak: ubytki wywołane próchnicą, nadwrażliwość, zapalenia jamy ustnej czy wady zgryzu.
Dentysta z łaciny oznacza „dentis”, czyli ząb. Z tego wynika, że dentysta zajmuje się oceną i leczeniem zębów. Niemniej jednak jest uprawniony do wykorzystywania wiedzy z zakresu stomatologii. Aby zostać dentystą należy ukończyć pięcioletnie studia na wybranej uczelni. Zdobyta wiedza i umiejętności są potwierdzone egzaminem końcowym, po którym absolwent odbywa staż podyplomowy i zyskuje pełne prawo wykonywania zawodu. W praktyce lekarz dentysta uprawniony jest do diagnostyki chorób zęba i przyzębia, miazgi zębowej, dziąseł, błon śluzowych i tkanek miękkich w jamie ustnej.
Z pewnością w głowach wielu z nas zrodziło się bardzo ważne pytanie, a mianowicie czym różni się dentysta od stomatologa? Jak możemy zauważyć rozróżnienie tych dwóch tytułów jest naprawdę minimalne.
Podstawowa rozbieżność zachodzi przede wszystkim w tytułach. W wielu krajach uważa się, że stomatolog – jak sama nazwa wskazuje, to osoba zajmująca się diagnostyką i leczeniem całej jamy ustnej. Z kolei dentysta to specjalista w zakresie leczenia tylko i wyłącznie uzębienia. Stosowanie zamiennie tych tytułów na terenie państw takich jak Austria czy Wielka Brytania jest niedopuszczalne.
W Polsce jeszcze kilkanaście lat temu również obowiązywał podział pomiędzy tymi dwoma tytułami. Lekarz stomatolog nie mógł być nazywany dentystą, a dentysta stomatologiem. Po wejściu kraju do Unii Europejskiej zawody te zostały ujednolicone. Tak więc absolwent studiów stomatologicznych, po zdaniu egzaminu lekarsko-dentystycznego otrzymuje automatycznie tytuł lekarza dentysty. Jest to równoznaczne z faktem, iż zdobył on wiedzę i umiejętności w dziedzinie, jaką jest stomatologia.
Na terenie naszego kraju ograniczone prawo wykonywania zawodu mają osoby, które ukończyły studia magisterskie na kierunku lekarsko-dentystycznym. Z pewnością może nas zastanowić fakt, dlaczego niektórzy specjaliści w Polsce posiadają tytuł lekarza stomatologa. Oznacza to, iż najprawdopodobniej lekarz ukończył studia przed 2002 rokiem, gdzie uważano, że dentysta i stomatolog to dwa odrębne zawody.
Lekarz dentysta może świadczyć wiele usług – w zależności od tego, jaki dział specjalizacji obierze. Pozwoli to zdobyć mu niezbędną wiedzę i umiejętności konieczne do świadczenia określonych usług. Zatem wyróżniamy następujące specjalizacje stomatologiczne:
Ciągłe odkładanie wizyty u stomatologa to zachowanie, które z pewnością nie jest nam obce. Najczęściej przeraża nas ból związany z leczeniem zęba. Jednak przeciąganie wizyty może jedynie pogorszyć sprawę. Kiedy więc udać się do stomatologa? Należy zacząć od tego, że przegląd uzębienia powinniśmy przeprowadzać minimum dwa razy w roku. Pozwoli to uniknąć nam nieprzyjemnych doświadczeń dentystycznych oraz zachować naturalne uzębienie przez długi czas. Wskazaniem do umówienia się na wizytę u dentysty jest oczywiście przeszywający ból zęba podczas jedzenia. Może to świadczyć o nadwrażliwości lub uszkodzeniu zęba przez próchnicę. Niepokojące są również przebarwienia nazębne. Do stomatologa warto udać się również, gdy zauważymy wyrastające ósemki, które mogą przysporzyć wiele kłopotów i cierpienia. Oceni on, czy zęby mają wystarczająco miejsca, aby wyrosnąć czy też zleci ich usunięcie.
Wizyta u dentysty to nieodłączny element, który składa się na nasz wygląd. Wykonując regularne przeglądy jamy ustnej możemy cieszyć się pięknym uzębieniem, który niewątpliwie jest naszą wizytówką. Bardzo często używamy zamiennie słów „stomatolog” i „dentysta” nie wiedząc, że poszczególne tytuły różnią się od siebie. Bez względu na to, jaki tytuł przysługuje specjaliście, warto udać się do takiego, który profesjonalnie zadba o nasze zęby oraz jamę ustną.
Artykuł sponsorowany
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły