Kolorowe soczewki kontaktowe prostym sposobem na zmianę barwy oczu

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Kolorowe soczewki kontaktowe to produkty, które dzięki rozwojowi technologii zyskują na znaczeniu. Produkowane są nie tylko w coraz to bogatszej palecie kolorów, ale przede wszystkim z materiałów przyjaznych narządowi wzroku. Modele kosmetyczne, bo i tak bywają nazywane, łączą w sobie korekcję wad wzroku z możliwością zmiany naturalnego koloru tęczówki oka. Co warto wiedzieć o kolorowych soczewkach kontaktowych?

Kolorowe soczewki kontaktowe prostym sposobem na zmianę barwy oczu

Czym są kolorowe soczewki kontaktowe?

Kolorowe soczewki kontaktowe nazywane są również kosmetycznymi. Ich zadaniem jest nie tylko korygowanie wad wzroku, ale również podkreślenie lub całkowita zmiana naturalnej barwy tęczówki oka. Jest to zatem sposób na odwracalną zmianę wizerunku. W zależności od producenta kolor może być nadrukowany na materiale lub też wtopiony w jego strukturę. W tym drugim przypadku użytkownik ma większą pewność, że barwa pozostanie w pełni nasycona przez cały okres użytkowania.

Rodzaje kolorowych soczewek kontaktowych

Kolorowe soczewki kontaktowe można podzielić ze względu na tryb użytkowania oraz moc. Niektórzy producenci oferują modele jednodniowe, kwartalne, półroczne i roczne, jednak najpopularniejszym wariantem są miesięczne soczewki kosmetyczne. Przykładem takiego produktu są silikonowo-hydrożelowe soczewki Air Optix Colors (https://kodano.pl/air-optix-colors-2-szt.html), które dostępne są w 12 różnych wersjach kolorystycznych. Umożliwiają korygowanie krótkowzroczności i nadwzroczności. Mogą je nosić również osoby bez wady wzroku.

Kolorowe soczewki kontaktowe dostępne są w różnych mocach: dodatnich, ujemnych oraz w wariancie plano, czyli bez mocy (tzw. zerówki). Te ostatnie przeznaczone są dla osób, które nie mają wady wzroku, lecz chcą zmienić swoją naturalną barwę oczu.

Kosmetyczne soczewki można jeszcze podzielić pod względem różnorodności kolorów i wzorów. Niektórzy producenci oferują spokojne barwy, które do złudzenia przypominają naturalny kolor tęczówki. Dostępne są jednak modele, które całkowicie zmieniają wygląd oka m.in. z efektem kocich oczu, z pierścieniem powiększającym źrenicę czy też w bajkowej barwie (np. fioletowej, czerwonej).

Dla kogo kolorowe soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe, w tym również modele kolorowe, służą przede wszystkim do korygowania wad wzroku (jako alternatywa dla korekcji okularowej). Z uwagi na duże bogactwo dostępnych kolorów i wzorów wykorzystywane są do zmiany naturalnej barwy tęczówki człowieka. Mogą być noszone zarówno na co dzień, jak i okazjonalnie. Fantazyjne wzory stanowią świetne uzupełnienie makijażu czy przebrań. Soczewki kosmetyczne są chętnie wybierane przez osoby, które cenią sobie oryginalny wygląd.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kolorowe soczewki wykorzystywane są do celów sportowych. I chociaż nie jest to ich oczywiste przeznaczenie, okazuje się, że profesjonalni sportowcy doceniają zwiększenie kontrastu, lepsze postrzeganie głębi oraz eliminację niekomfortowych błysków. Modele barwione w tym przypadku działają podobnie jak sportowe okulary. Dla przykładu zielony kolor soczewki ma za zadanie poprawić postrzeganie piłki na korcie tenisowym, natomiast bursztynowy w golfie, sportach zimowych i wodnych oraz w warunkach trudnej widoczności.

Innym polem zastosowań jest użytek terapeutyczny. Kolorowe soczewki kontaktowe sprawdzą się w przypadku pacjentów z defektami oczu, takimi jak blizny powypadkowe na rogówce, pooperacyjne komplikacje, diplopia czy też fotofobia. Zadaniem tych modeli jest ukrycie uszkodzeń oraz pomoc w uzyskaniu lepszej jakości widzenia. Dla przykładu soczewki o czerwonej barwie mogą być stosowane u osób z upośledzeniem widzenia kolorów. Dobierając modele terapeutyczne, należy uwzględnić nie tylko barwę, ale również rozmiar źrenicy i średnicę tęczówki.

Soczewki kosmetyczne wykorzystywane są także w branży beauty oraz w przemyśle filmowym. Mogą stanowić część charakteryzacji aktora, który chce stworzyć pełen wizerunek bohatera, w którego się wciela. W wielu krajach kolorowe modele cieszą się większym zainteresowaniem w okresie Halloween oraz w trakcie karnawału.

Na co zwrócić uwagę, wybierając soczewki kosmetyczne?

Wybierając kolorowe soczewki kontaktowe (patrz https://kodano.pl/soczewki-kontaktowe-kolorowe.html), należy zwrócić uwagę m.in. na tryb użytkowania. Modele jednodniowe rekomendowane są osobom, które okazjonalnie, od czasu do czasu, chcą zmienić swój wizerunek. Z kolei produkty przeznaczone do noszenia przez miesiąc wybierane są przez użytkowników, którzy łączą korekcję wady wzroku z urozmaiceniem swojego wyglądu na co dzień lub też podkreśleniem naturalnej barwy tęczówek.

Kosmetyczne soczewki kontaktowe należy kupować ze sprawdzonego źródła. Tylko wtedy użytkownik będzie miał gwarancję, że otrzymuje produkt spełniający wszelkie normy. Zastosowane przez producenta technologie zapewniają nie tylko zmianę naturalnego koloru tęczówki, ale również optymalny komfort użytkowania. Tanie zamienniki mogą przyczynić się do rozwoju poważnych infekcji i schorzeń narządu wzroku.

Nawet „zerowe” soczewki kolorowe powinny być dopasowane do potrzeb konkretnego użytkownika. Ważna jest bowiem nie tylko sama moc soczewki kontaktowej, ale i inne parametry (m.in. średnica, krzywizna). Pamiętajmy również o tym, że kolorowe soczewki, w trybie użytkowania dłuższym niż jeden dzień, wymagają regularnego czyszczenia – podobnie jak i tradycyjne modele. W tym celu należy zakupić płyn do ich pielęgnacji oraz pojemniczki do przechowywania. W razie zauważenia jakichkolwiek zmian na oku należy zdjąć soczewki z oczu i udać się na wizytę kontrolną do specjalisty.

Za pomocą kolorowych soczewek kontaktowych można szybko i bezpiecznie zmienić swój wygląd lub podkreślić naturalną barwę tęczówki. Co jednak ważne, konieczne jest kupowanie produktów ze sprawdzonego źródła, indywidualne dopasowanie modelu do potrzeb użytkownika oraz właściwa pielęgnacja soczewek.

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *