Jakie leki stosować, żeby skutecznie pozbyć się trądziku?

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Koenzym Q10 promocja

Objawy takie jak krosty, grudki i zaskórniki są typowe dla trądziku i potrafią być bardzo uciążliwe.

Jakie leki stosować, żeby skutecznie pozbyć się trądziku?

W przypadku rozległych zmian skórnych trądzik nierzadko okazuje się wstydliwym problemem. By skutecznie pozbyć się trądziku, należy stosować odpowiednie leki. Ich przyjmowanie jest zależne od rodzaju schorzenia.

Trądzik młodzieńczy – leki bez recepty

Trądzik młodzieńczy pojawia się zazwyczaj u nastolatków w okresie dojrzewania. Jest wynikiem zachodzących w organizmie zmian hormonalnych, które powodują łojotok. Wówczas pojawiają się grudki oraz krosty – najczęściej na twarzy, ale mogą występować również na plecach czy klatce piersiowej.

W zwalczaniu młodzieńczych problemów ze skórą pacjenci często sięgają po leki bez recepty na trądzik. Stosuje się preparaty oparte na nadtlenku benzoilu np. żel Benzacne. Do innych skutecznie działających na trądzik substancji czynnych zalicza się:

  • kwas azelainowy
  • kwas salicylowy
  • kwas glikolowy.

Tego typu środki na trądzik bez recepty można nabyć na platformie handlowej online liki24.pl. Oferuje ona leki z ponad 1000 różnych aptek w jednym miejscu. Szeroki wybór umożliwia nabycie najbardziej odpowiedniego dla swojej skóry preparatu na trądzik.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Antybiotyki na trądzik

Trądzik może występować w różnych grupach wiekowych, niemniej na ogół dotyka młodych pacjentów. Przewlekłą dermatozą tego typu jest trądzik różowaty, który oznacza stan zapalny skóry i charakteryzuje się rumieniowymi wykwitami i grudkami.

W tym wypadku stosuje się często leczenie miejscowe preparatami z metrodnidazolem np. emulsję Rozex. Na cięższe odmiany trądziku lekarz może przepisać silne leki przeciwtrądzikowe. Szczególnie w leczeniu zapalenia skóry zaleca się antybiotyki np. doksycyklinę. Środek ten hamuje rozwój bakterii i pierwotniaków.

W poszczególnych sytuacjach i zależnie od potrzeb lekarz może w przypadku trądziku zdecydować się również na przepisanie takich leków przeciwtrądzikowych jak azytromycyna czy kotrimoksazol.

Silne leki na trądzik bliznowaciejący

W szczególnie opornym, torbielowatym, ropowiczym i bliznowaciejącym trądziku stosuje się leczenie silnymi lekami przeciwtrądzikowymi np. doustną izotretynoiną. Działa ona hamująco na aktywność gruczołów łojowych i ma właściwości przeciwzapalne. Ten środek jest uważany za niezwykle skuteczny w leczeniu trądziku.

Na liki24.pl można nabyć nie tylko wcześniej wspominane preparaty dostępne bez recepty, ale również silne leki na trądzik na receptę bazujące na wymienionej wyżej izotretynoinie np. kapsułki miękkie Axotret. Zwraca się jednak uwagę na to, że tabletek nie należy stosować, gdy pacjentka jest w ciąży, a podczas zażywania leku zadbać o skuteczną antykoncepcję.

Z racji tego, że jest to silny środek na trądzik, trzeba liczyć się z określonymi skutkami ubocznymi, o których wcześniej powinien poinformować lekarz, zalecający terapię izotretynoiną. Część objawów może utrzymywać się jeszcze po skończonym leczeniu, a najczęściej obserwuje się takie niepożądane symptomy jak:

  • złuszczanie skóry
  • pękanie ust
  • suchość oczu i nosa
  • swędzenie skóry
  • wysypka rumieniowa
  • bóle stawowo-mięśniowe
  • nadwrażliwość skóry.

 

Artykuł sponsorowany

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów

Najpopularniejsze w Zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *