
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Przebarwienia na twarzy to defekt estetyczny związany z zaburzeniami pigmentacji skóry. Bardzo często pojawiają się po opalaniu, trądziku lub w wyniku starzenia. Nie zawsze da się je usunąć całkowicie, lecz można je rozjaśniać i dzięki temu wyrównać koloryt skóry na tyle, by były niezauważalne. Do tego dobrze jest używać sprawdzonych i odpowiednio dobranych kosmetyków.
Przebarwienia na twarzy to nic innego, jak zaburzenia ze strony komórek czynnościowych skóry. Mowa o tych, które są odpowiedzialne za produkcję melaniny – pigmentu decydującego o kolorycie. Zaburzenia komórkowe sprawiają, że melanocyty mogą się gromadzić w jednym, wybranym miejscu lub być produkowane w nadmiernej ilości. W efekcie tworzą się nieestetyczne przebarwienia na twarzy lub w innych, widocznych lokalizacjach. Nie są one jednostką chorobową, lecz stanowią defekt kosmetyczny, który trudno zamaskować.
Najczęstszą przyczyną przebarwień na skórze jest negatywne działanie promieniowania ultrafioletowego, czyli zbyt długa ekspozycja na słońce lub lampy w solarium, gdy się opalamy. Plamy mogą być też pozostałością po trądziku, bądź są skutkiem zmian hormonalnych. Częściej borykają się z nimi panie, aniżeli panowie. Mają kolor różowy, czerwony lub brązowy. Bardzo ciężko się ich pozbyć i jeszcze ciężej ukryć, jednak są sposoby, które mogą pomóc je rozjaśnić i sprawić, by były ledwo zauważalne. Aby było to możliwe, powinno się zwracać szczególną uwagę na dobór kosmetyków do pielęgnacji.
Na rynku kosmetycznym jest szeroki asortyment preparatów do pielęgnacji skóry z przebarwieniami. Największym uznaniem cieszą się dermokosmetyki, ponieważ uważa się je za bezpieczne dla skóry i zawierające związki o działaniu terapeutycznym. Z racji niezwykłego podobieństwa do leków, można je kupić wyłącznie w aptekach lub wyspecjalizowanych drogeriach. Te, które są pomocne w łagodzeniu przebarwień na twarzy, mają w składzie:
Istotnym składnikiem kosmetyków na przebarwienia są filtry UV. To dzięki nim zawdzięczamy ochronę przed promieniowaniem słonecznym, dlatego koniecznie powinny się one znaleźć w składzie takich preparatów. Nie powinno się pomijać również innych związków np. Witaminy E, która ma zbawienny wpływ na skórę i przyspiesza procesy regeneracji podrażnień.
Artykuł sponsorowany
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Jakie właściwości ma witamina B5?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły