
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Każda kobieta marzy o mocnych paznokciach, gęstych włosach i gładkiej cerze. Podpowiadamy, jak osiągnąć ten efekt z użyciem sposobów dostępnych dla każdej z nas.
Zacznijmy od profesjonalnych preparatów. Dobrej jakości preparaty do pielęgnacji włosów i skóry nie powinny zawierać składników uczulających, parabenów i PEGów, a także pochodnych ropy naftowej. Najlepiej jest sięgać po produkty z aptecznych półek, które jakością znacznie przewyższają te drogeryjne. Wiele z nich ma nawet status leku, co w przypadku preparatów na porost włosów czy w walce z trądzikiem ma niebagatelne znaczenie. Chociaż kosmetyki takie bywają droższe od tych „zwykłych”, są często bardziej skoncentrowane, zatem starczają na dłużej. Ponadto, w przeciwieństwie do preparatów niskiej jakości, faktycznie pomagają zniwelować problem.
Kosmetyki do codziennej pielęgnacji i higieny powinny nie tylko pomagać w zachowaniu czystości, ale równocześnie odpowiadać na indywidualne potrzeby naszej skóry. Jeśli nie mamy pewności, który preparat będzie dla nas najlepszym wyborem, zgłośmy się na dermokonsultacje. W wielu aptekach odbywają się one bezpłatnie.
Profesjonalne preparaty to jedno, jednak warto również sięgać po tradycyjne, sprawdzone sposoby. Najlepsze efekty we wzmacnianiu włosów i paznokci oraz poprawianiu kondycji skóry osiąga się poprzez regularne picie mieszanki skrzypu i pokrzywy. Duet ten od wieków jest znany jako doskonała dla urody kombinacja.
Zioła możemy stosować nie tylko doustnie, ale również w formie płukanek. Blondynkom zaleca się regularne spłukiwanie włosów rumiankiem, który nada ich włosom miękkości i pięknego połysku. Szatynki i brunetki skorzystają na płukance z pokrzywy.
W ziołach można również moczyć paznokcie – napar z pokrzywy i skrzypu stosowany przez kilka minut, a następnie wtarty w płytkę paznokciową wraz z kilkoma kroplami oliwy znacznie poprawi ich twardość.
Trądzik jest chorobą i powinien być leczony pod okiem profesjonalisty – tylko stosowanie leków dostosowanych do kondycji skóry może pomóc w osiągnięciu satysfakcjonujących rezultatów i zapobiec powstaniu szpecących blizn. Nie zmienia to jednak faktu, że niektóre domowy sposoby świetnie sprawdzają się jako kuracja towarzysząca. Jeśli chodzi o zioła, osobom walczącym z trądzikiem poleca się picie naparu z bratka. Innym sposobem jest również codzienne wypijanie szklanki rozpuszczonych w wodzie świeżych drożdży – nie jest to metoda dla wszystkich, ze względu na specyficzny smak. Drożdże zawierają jednak bogactwo witamin z grupy B, które doskonale wpływają na kondycję cery, włosów i paznokci.
Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzesz pamiętaj, aby regularnie odbywać kontrole lekarskie i wykonywać badania profilaktyczne. Słaba kondycja włosów i paznokci, jak również problemy z cerą, mogą być objawami poważniejszych problemów zdrowotnych.
Artykuł sponsorowany
Zapisz się do newslettera!
Domowe sposoby na ugryzienie komara
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły