Kilka lat temu naturalne kosmetyki DIY stały się popularne wśród części kobiet, zwłaszcza tych młodych i świadomych nie tylko swoich potrzeb, ale również zagrożeń, jakie dla środowiska naturalnego stwarzają popularne kosmetyki drogeryjne. Świadomie prowadzone kampanie informacyjne sprawiły, że dziś kosmetyki DIY są postrzegane jako najlepsza alternatywa dla gotowych, a kobiety zmieniły swoje kosmetyczne wybory i przyzwyczajenia. Dlaczego kosmetyki DIY cieszą się nieprzemijającym zainteresowaniem? Co takiego oferują, że nazywamy je „najlepszą alternatywą” dla gotowców? Czy rzeczywiście nadają się do użytku przez każdą kobietę i czy w praktyce możemy nimi zastąpić każdy kosmetyk dostępny na rynku? Przeczytajcie, a z pewnością przekonacie się, że warto stosować kosmetyki naturalne.
Kosmetyki DIY – korzyści dla Ciebie i Twoich bliskich
Domowe kosmetyki mają szereg zalet, dzięki którym szybko zdobędą Twoje serce. Po2wza tym, że naprawdę dobrze myją i wspaniale pielęgnują skórę, są też dla niej znacznie łagodniejsze i bezpieczniejsze niż kosmetyki „sklepowe”. A do tego pachną dokładnie tak, jak lubisz. Oto więc korzyści, jakie możesz odnieść przygotowując i stosując kosmetyki domowej roboty.
Bezpieczne składniki przyjazne dla skóry i włosów
Sekretem działania kosmetyków DIY jest oczywiście ich skład. Co w nich jest? To oczywiście zależy od tego, jaką recepturę postanowisz wykorzystać. Oto lista składników, które wystarczą, aby zrobić cały zestaw naturalnych kosmetyków do skóry ciała i twarzy oraz do włosów:
- baza glicerynowa – stworzysz z niej mydła o doskonałych właściwościach myjących. Ponadto gliceryna odżywia i nawilża skórę, nie przesuszając jej. W przeciwieństwie do klasycznych mydeł pielęgnuje ją więc i nie powoduje podrażnień. Domowej roboty mydło glicerynowe możesz wykorzystać także do mycia całego ciała;
- baza do żelu pod prysznic – to właściwie gotowy produkt, do którego wystarczy tylko dodać odrobinę barwnika i kilka kropli Twojego ulubionego olejku eterycznego. Możesz również dodać drobinki peelingujące, a w kilka chwil otrzymasz domowy peeling;
- baza do szamponu – domowej roboty szampon możesz wykonać w jednej z dwóch wersji – klasyczny płynny lub szampon w kostce. Niezależnie od tego, który rodzaj wybierzesz, dodaj do niego olejki eteryczne i olej bazowy, który najlepiej nadaje się do typu Twoich włosów. Szampon w kostce doskonale sprawdzi się także jako kosmetyk do męskiego zarostu i krem do golenia;
- dodatki – to, jakie składniki wybierzesz, zależeć powinno przede wszystkim od potrzeb Twojej skóry i włosów, ale także od Twoich preferencji i gustu. Każdy przepis zawierać może: olejek eteryczny, olej bazowy lub masło kosmetyczne, barwnik naturalny, susz kwiatowy, glinki, woski, węgiel aktywny, witaminy, złoto kosmetyczne i inne.
Jak sami widzicie naturalne kosmetyki DIY zawierają w sobie moc składników pochodzenia naturalnego, przede wszystkim roślinnego (z wyjątkiem wosków pszczelich) – są więc odpowiednie dla wegan.
Prosty skład – obniżone ryzyko podrażnień i reakcji alergicznych
Skład własnoręcznie przygotowanych kosmetyków jest Ci zawsze dobrze znany – wszak sama je wybierasz. Jeśli więc któryś ze składników nie odpowiada Ci, możesz go z łatwością zidentyfikować i unikać w przyszłości. Tego komfortu z pewnością nie zapewnią Ci gotowe kosmetyki, których składy naładowane są różnorodnymi składnikami, niekoniecznie naturalnymi i łagodnymi. W ich przypadku identyfikacja składnika powodującego podrażnienia jest wręcz niemożliwa.
Kosmetyki naturalne są wyjątkowo łagodne dla skóry, dzięki czemu ryzyko, że wywołają reakcję alergiczną lub podrażnienie, jest bardzo niskie. A jeśli już się to zdarzy – będziesz dobrze wiedziała, który składnik lub składniki są dla Ciebie nieodpowiednie.
Co równie ważne – kosmetyki DIY nie zawierają żadnych konserwantów, silikonów, parabenów, glikolu propylenowego, barwników syntetycznych i innych szkodliwych składników, które mocno i agresywnie oddziałują na skórę.
Wysoka skuteczność
Czego oczekujemy od kosmetyków do twarzy, skóry ciała i do włosów? Powinny one:
- mieć dobre właściwości myjące i pozostawiać skórę idealnie czystą,
- mieć działanie odżywcze, nawilżające i łagodzące,
- łatwo się pienić lub nie pienić wcale – w zależności od potrzeby i rodzaju kosmetyku – tonik czy maseczka nie powinny się pienić wcale, ale mydło już powinno, i to obficie,
- być łatwe w użyciu,
- pięknie pachnieć,
- estetycznie się prezentować.
Ale tym, czego przede wszystkim oczekiwać będziemy od domowych kosmetyków DIY, jest oczywiście skuteczność ich działania. Warto postawić na połączenie skutecznego oczyszczania i delikatnej pielęgnacji. Składniki aktywne zawarte w olejach kosmetycznych, glicerynie czy olejkach eterycznych wykazują wszechstronne oddziaływanie na skórę i włosy – nawilżają, odżywiają i chronią przed wpływem środowiska zewnętrznego.
Uniwersalne zastosowanie
Kosmetyki DIY są również uniwersalne – możesz używać tego samego produktu do kąpieli i do skóry twarzy, umyć ciało szamponem, albo w kilka chwil wyczarować peeling z żelu do kąpieli. Możesz też podzielić się kosmetykiem z bliskimi o różnych typach skóry. Dodatkowo możesz dowolnie modyfikować przepisy na kosmetyki naturalne tak, aby spełniały wszystkie Twoje oczekiwania.
Zobacz, jak w ciągu kilku minut możesz przygotować domowe kosmetyki z zaledwie kilku składników:
- przygotuj glicerynową bazę mydlaną, bazę do szamponu i żelu do kąpieli w ilości takiej, jaka będzie dla Ciebie odpowiednia,
- bazę glicerynową rozpuść w kąpieli wodnej lub mikrofalówce,
- bazę do szamponu i żelu do kąpieli wlej do buteleczek a rozpuszczoną bazę mydlaną – do foremki lub foremek,
- do każdego z przygotowywanych produktów dodaj olejek eteryczny oraz wybrane przez Ciebie dodatki,
- szampon i żel do kąpieli wstrząśnij, a mydła odstaw do stężenia. I gotowe!
W ten prosty sposób przygotujesz domowe kosmetyki DIY do mycia i pielęgnacji skóry twarzy i ciała, peeling, balsam, krem – wystarczy tylko przygotować odpowiednie składniki.
Bez wątpienia naturalne kosmetyki domowej roboty są również tańsze niż ich drogeryjne odpowiedniki – krem do twarzy z dodatkiem masła Shea kosztuje od około 30 zł wzwyż za opakowanie 50 ml, podczas gdy za 100 g dobrej jakości nierafinowanego masła Shea zapłacisz około 10 złotych. Wystarczy tylko dodać je do bazy kremu do twarzy, mydła lub płynu do kąpieli.
Kosmetyki DIY – korzyści dla środowiska naturalnego
Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto robić kosmetyki DIY – mianowicie składniki używane do ich wytwarzania są pochodzenia naturalnego i pozyskuje się je w kontrolowany sposób tak, aby proces ten nie szkodził środowisku naturalnemu. Kosmetyki DIY zawierają więc tylko te składniki, które sama znasz i świadomie wybierasz.
Ograniczenie składników syntetycznych
Domowe szampony, mydła, kremy czy żele nie muszą zawierać w sobie szkodliwych substancji syntetycznych – konserwantów, parabenów, silikonów. A im mniej używamy ich na co dzień, tym mniej później trafia ich do środowiska naturalnego. Stosując kosmetyki DIY przyczyniasz się więc do ochrony czystości środowiska naturalnego – jego flory i fauny.
Ograniczanie śmieci
Kupujesz dla całej rodziny szampony, odżywki, kremy, mydło i inne kosmetyki – a każdy z nich w plastikowej butelce, z plastikową etykietą, niektóre dodatkowo zapakowane w plastikowy celofan. Po zużyciu każde opakowanie trafia do kosza na śmieci, a na końcu swej drogi – na wysypisko, gdzie rozkładać się będzie przez kilkaset lat. Tymczasem półprodukty do wytwarzania kosmetyków DIY możesz zakupić w opakowaniach ekologicznych, które nie przyczyniają się do zanieczyszczania środowiska naturalnego.
Zalet produkcji kosmetyków DIY jest bardzo wiele. To najlepsza inwestycja we własne zdrowie i doskonałe samopoczucie oraz wyraz postawy proekologicznej. W sieci znajdziesz mnóstwo przepisów na każdy rodzaj kosmetyku oraz praktyczne porady dotyczące tego, jak dobrać poszczególne składniki do własnych potrzeb i preferencji.
Artykuł sponsorowany
3 odpowiedzi
Myślę, że mnie namawiać nie musisz – lubię coś coś własnoręcznie… ale przepisy z pewnością się przydadzą 🙂 dzięki!
Zostałam przekonana 😀
Szanuję wszystkich, którzy robią sami takie cudeńka 😀