
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Wpływ odżywiania na popęd płciowy znany jest niemal od zarania ludzkości. Do dziś funkcjonują obiegowe opinie na temat poszczególnych pokarmów. Niektóre z nich są jedynie mitami, inne przesądami, ale są i takie, które mają naukowe podłoże. Świadomość żywieniowa społeczeństwa powoli staje się coraz większa. Dobrze jest więc zaznajomić się z tym, jakie produkty żywieniowe warto dodać, a jakich unikać w naszej diecie, aby cieszyć się lepszym życiem seksualnym.
Zarówno żywienie, jak i popęd seksualny znajdują się na najwyższym stopniu w hierarchii potrzeb organizmu, zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Jednak w przeszłości względy obyczajowe nakazywały odmienny sposób odżywiania obu płci. Tradycyjnie zatem pokarmy mięsne, uważane za „ciężkie” i wzmagające popęd seksualny, były pokarmami dla mężczyzn. Natomiast strawa lżejsza miała wpływać na panowanie kobiet nad własnymi potrzebami seksualnymi. Dlatego pożywienie naszych przodkiń zawierało śladowe ilości mięsa lub było go zupełnie pozbawione.
Dziś już nikt nie promuje tego typu nawyków żywieniowych, aczkolwiek w niektórych środowiskach można spotkać się z ich pozostałościami, choć w innym kontekście. Posiłki o większej zawartości mięsa w niektórych domach przeznaczane są jako „dające siłę” dla mężczyzn i dzieci, zaś kobiety zadowalają się jego mniejszymi porcjami.
Tymczasem dieta, biorąc pod uwagę popęd płciowy, ma przede wszystkim dostarczyć organizmowi składników odżywczych, regulujących poziom odpowiednich hormonów, witamin i minerałów, jak również sprzyjających utrzymaniu właściwej masy ciała. Zarówno nadwaga i otyłość, jak również nadmierna szczupłość mają negatywny wpływ na libido i na płodność. Ponadto nadmierna masa ciała utrudnia współżycie.
Siła libido zależy od szeregu substancji, wśród których do najważniejszych należy zaliczyć:
Oprócz składników pokarmowych, sprzyjających popędowi płciowemu, istnieją także jego wrogowie. Oto pokarmy które najlepiej jest ograniczyć jeżeli chcemy mieć udane życie seksualne:
Wielu z nas zmiana diety kojarzy się z wyrzeczeniami oraz głodem, co wcale nie musi być prawdą. W przypadku chęci poprawy naszego libido nie trzeba zupełnie wywracać do góry nogami nawyków żywieniowych. O ile zachowamy umiar w spożywaniu dań obniżających libido, a jednocześnie postaramy się urozmaicić dietę pokarmami, które dodatnio wpływają na nasz popęd seksualny, bardzo szybko zauważymy poprawę, nie tylko naszego życia seksualnego, ale także ogólnego zdrowia i samopoczucia.
Autor:
Natalia Setecka – blogerka pisząca o sprawach intymności oraz seksu, a także propagatorka zdrowego trybu życia, aktualnie pracująca dla Sklep-Intymny.pl – ekspertów w dziedzinie poprawy jakości życia seksualnego wśród Polaków.
Artykuł sponsorowany
Zapisz się do newslettera!
Zostań z nami
Polecane artykuły