Nie wszyscy mogą lub chcą stosować pasty do zębów z zawartością fluoru. Fluor nie jest także zalecany w pastach do zębów dla dzieci. Jakie są alternatywy i czy pasty bez fluoru są w stanie dokładnie wyczyścić zęby? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Funkcje fluoru w paście do zębów
Fluor posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwpróchnicze. Sprawia, że szkliwo jest bardziej odporne na uszkodzenia i staje się twardsze. Powoduje, że mineralizacja kości oraz zębów przebiega w prawidłowy sposób. Co istotne, zapotrzebowanie na fluor wzrasta wraz z wiekiem. Ze względu na swoje właściwości stanowi on zatem główny składnik większości past do mycia zębów. Fluor znajdziemy jednak nie tylko w pastach do zębów, ale też między innymi w wodzie, rybach czy owocach morza. Jeśli chodzi o pasty do zębów nie wszyscy jednak mogą lub chcą stosować te z dodatkiem tego pierwiastka. Dla nich idealnym rozwiązaniem są pasty bez fluoru.
Alternatywna dla past z fluorem
Na rynku znajdziemy szeroki wybór past bez zawartości fluoru w składzie, np. https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Pasty-do-zebow_Bez-fluoru-672.html. Dużą część z nich stanowią pasty dla dzieci, bowiem wyższe jest u nich ryzyko wystąpienia fluorozy, czyli zmian w szkliwie powodujących nieestetyczne zabarwienie , a w konsekwencji mogące prowadzić do ubytków i zniekształcenia zębów. Dlatego większość past dla dzieci ma bardzo małą zawartość fluoru lub też nie zawiera go wcale. Jeśli chodzi o pasty dla dorosłych, alternatywę dla tradycyjnych past z fluorem stanowią choćby pasty ziołowe. Pasty bez fluoru posiadają w swym składzie substancje stanowiące substytut fluoru, między innymi hydroksysapatyt czy ksylitol. Ponadto w wielu pastach bez fluoru występuje krzemionka oraz różnorodne ekstrakty roślinne czy węgiel aktywny.
Czy pasta bez fluoru jest równie skuteczna co pasta tradycyjna?
Podkreślić należy, iż z uwagi na obecność w składzie past bez fluoru składników, które z powodzeniem go zastępują, pasty te mogą być równie skuteczne co pasty tradycyjne. Hydroksyapatyt występujący w pastach bez fluoru wspomaga procesy remineralizacji szkliwa, wzmacniając je i przyczyniając się do ograniczenia ryzyka próchnicy. Jest on też częstym składnikiem past stosowanych przy nadwrażliwości zębów. Z kolei niektóre badania wskazują na to, iż ksylitol pomaga między innymi usuwać płytkę nazębną oraz równoważy poziom pH w jakie ustnej. Krzemionka z kolei wspomaga oczyszczanie zębów z przebarwień. Podobne działanie wykazuje inny częsty składnik past bez fluoru, czyli węgiel aktywny, który dzięki swoim właściwościom ścierającym stanowi skuteczne narzędzie w walce z przebarwieniami i osadami Aby pasty bez fluoru przyniosły oczekiwane efekty należy stosować je regularnie.
Artykuł sponsorowany