Czy pasta bez fluoru to dobre rozwiązanie?

Autor

mgr Aneta Nawrot

Spis treści

Czy pasta bez fluoru to dobre rozwiązanie?

Autor

mgr Aneta Nawrot

Spis treści

Nie wszyscy mogą lub chcą stosować pasty do zębów z zawartością fluoru. Fluor nie jest także zalecany w pastach do zębów dla dzieci. Jakie są alternatywy i czy pasty bez fluoru są w stanie dokładnie wyczyścić zęby? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Czy pasta bez fluoru to dobre rozwiązanie?

Funkcje fluoru w paście do zębów

Fluor posiada właściwości bakteriobójcze i przeciwpróchnicze. Sprawia, że szkliwo jest bardziej odporne na uszkodzenia i staje się twardsze. Powoduje, że mineralizacja kości oraz zębów przebiega w prawidłowy sposób. Co istotne, zapotrzebowanie na fluor wzrasta wraz z wiekiem. Ze względu na swoje właściwości stanowi on zatem główny składnik większości past do mycia zębów. Fluor znajdziemy jednak nie tylko w pastach do zębów, ale też między innymi w wodzie, rybach czy owocach morza. Jeśli chodzi o pasty do zębów nie wszyscy jednak mogą lub chcą stosować te z dodatkiem tego pierwiastka. Dla nich idealnym rozwiązaniem są pasty bez fluoru.

Alternatywna dla past z fluorem

Na rynku znajdziemy szeroki wybór past bez zawartości fluoru w składzie, np. https://www.domowystomatolog.pl/pol_m_Pasty-do-zebow_Bez-fluoru-672.html. Dużą część z nich stanowią pasty dla dzieci, bowiem wyższe jest u nich ryzyko wystąpienia fluorozy, czyli zmian w szkliwie powodujących nieestetyczne zabarwienie , a w konsekwencji mogące prowadzić do ubytków i zniekształcenia zębów. Dlatego większość past dla dzieci ma bardzo małą zawartość fluoru lub też nie zawiera go wcale. Jeśli chodzi o pasty dla dorosłych, alternatywę dla tradycyjnych past z fluorem stanowią choćby pasty ziołowe. Pasty bez fluoru posiadają w swym składzie substancje stanowiące substytut fluoru, między innymi hydroksysapatyt czy ksylitol. Ponadto w wielu pastach bez fluoru występuje krzemionka oraz różnorodne ekstrakty roślinne czy węgiel aktywny.

Czy pasta bez fluoru jest równie skuteczna co pasta tradycyjna?

Podkreślić należy, iż z uwagi na obecność w składzie past bez fluoru składników, które z powodzeniem go zastępują, pasty te mogą być równie skuteczne co pasty tradycyjne. Hydroksyapatyt występujący w pastach bez fluoru wspomaga procesy remineralizacji szkliwa, wzmacniając je i przyczyniając się do ograniczenia ryzyka próchnicy. Jest on też częstym składnikiem past stosowanych przy nadwrażliwości zębów. Z kolei niektóre badania wskazują na to, iż ksylitol pomaga między innymi usuwać płytkę nazębną oraz równoważy poziom pH w jakie ustnej. Krzemionka z kolei wspomaga oczyszczanie zębów z przebarwień. Podobne działanie wykazuje inny częsty składnik past bez fluoru, czyli węgiel aktywny, który dzięki swoim właściwościom ścierającym stanowi skuteczne narzędzie w walce z przebarwieniami i osadami Aby pasty bez fluoru przyniosły oczekiwane efekty należy stosować je regularnie.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *