
Choroba (łac. aegritudo) to określenie każdego odstępstwa organizmu od zdrowia. Jest zaburzeniem funkcji lub uszkodzeniem części organizmu, który nie może prawidłowo funkcjonować. Występuje w momencie gdy działanie czynnika chorobotwórczego daje niekorzystne objawy, które znacznie różnią się od prawidłowego działania organizmu i są odstępstwem od zachowania homeostazy. Choroba to zwykle stan charakteryzujący się złym samopoczuciem oraz długotrwałym niedomaganiem organizmu lub jego danej części.
Kosmetologia (łac. cosmetologia) – słowo wywodzi się z języka greckiego i pochodzi od słów kosmetes – sługa toaletowy, kosmetikos – upiększający. Kosmetologia to dział nauki zajmujący się badaniem, leczeniem oraz pielęgnowaniem skóry, włosów i paznokci objętych chorobą lub defektem. Jest to wiedza związana z higieną życia jak i higieną odżywiania. Celem jej jest zwiększenie atrakcyjności ciała kobiet i mężczyzn przy pomocy różnego rodzaju zabiegów oraz kosmetyków, co niesie za sobą poprawę samopoczucia i przede wszystkim zwiększa pewność siebie oraz wpływa na własną samoocenę. Jej zadaniem jest przywrócenie lub poprawa wizerunku zewnętrznego człowieka.
Masaż to forma oddziaływania na ludzki organizm, podczas której wykorzystuje się bodźce mechaniczne. Należy do nich m.in. głaskanie, ucisk, czy wibracja tkanek, których zadaniem jest wywołanie fizjologicznych odczynów w organizmie. Oznacza to, że masaż wykazuje działanie lecznicze, zapobiegawcze, relaksacyjne oraz kosmetyczne.
Medycyna estetyczna to dział medycyny, który zajmuje się zapewnieniem wysokiej jakości życia ludzi zdrowych ukierunkowanych na profilaktykę starzenia się skóry. Zakres medycyny, do której wlicza się kierunek medycyny estetycznej obejmuje wykonywanie zabiegów o nieinwazyjnym lub małoinwazyjnym stopniu swojego działania. Głównym, a zarazem nadrzędnym celem jej jest zwiększenie atrakcyjności pacjenta pod względem fizycznym.
Naturalne kosmetyki to produkty stworzone na bazie składników naturalnych czyli związków pochodzenia roślinnego, mineralnego lub zwierzęcego. Oprócz tego, w kwestii produkcji kosmetyków naturalnych istotne jest pozyskiwanie ich komponentów. Proces ten powinien odbywać za sprawą metod fizycznych takich jak ekstrakcja, filtracja, suszenie, tłoczenie, destylacja, mielenie czy przesiewanie.
Oficjalnie mówi się, że kosmetyki naturalne nie powinny zawierać żadnych syntetycznych składników.
Uroda (łac. pulchritudo) – związana jest przede wszystkim z wyglądem ciała. Stanowi jeden z najważniejszych czynników, który kieruje i decyduje o zachowaniach ludzi wobec innych. Uroda również wpływa na własną samoocenę oraz pewność siebie. Jest mocną determinantą sympatii, a także szczerości, warunkuje kontakty międzyludzkie. Jest znacząca w przypadku zawierania nowych znajomości i w początkowych etapach tworzenia się związków.
Zdrowie to moment, w którym organizm odczuwa fizyczny i psychiczny dobrostan. Określane jest również jako brak w organizmie choroby lub pewnego stopnia niepełnosprawności. Zdrowie to sposób życia, ponieważ zdrowie określa również realizowanie swoich marzeń, zaspokajanie swych potrzeb, zmienianie środowiska oraz radzenie sobie z nim.
Cera zarówno kobiet i mężczyzn z wiekiem traci swoją sprężystość i elastyczność. Jej poprawę można uzyskać po zastosowaniu specjalistycznych zabiegów, ale coraz popularniejsze stają się również kremy liftingujące, mające w swoim składzie kolagen, kwas hialuronowy czy inne składniki poprawiające naprężenie skóry. Czy odmładzające przeciwzmarszczkowe kremy są lepsze od specjalistycznych zabiegów? Podpowiadamy.
Każda z nas marzy o pięknej i jędrnej skórze. Sen z powiek spędza nam szczególnie aspekt zadbanej i młodej cery pomimo wieku. Wpadamy na pomysły, by iść jak najszybciej do chirurga plastycznego, kupujemy hurtem tony kosmetyków z napisem „Odmładza w dwa dni”, ale potem okazuje się, że kosmetyki nie działają, a operacja nie do końca dała taki rezultat jaki oczekiwałyśmy. Dlatego lepiej przystanąć na chwilę i zastanowić się najpierw, czy na pewno stosujemy dobrą codzienną pielęgnację twarzy, w czego skład wchodzi: oczyszczenie, nawilżenie i ochrona przed słońcem. Mało kto zwraca uwagę na światło słoneczne w innych porach roku niż lato. Na plaży nakładamy na siebie litry olejków i kremów do opalania, ale nawet nie wiemy, czy mają one w sobie SPF o wystarczającej mocy. A jak wiadomo na kondycję naszej skóry wpływa przede wszystkim słońce. Dlatego najpierw musimy zadbać o ochronę naszej cery przed szkodliwymi promieniami UV w każdej porze roku. Nawet jak wydaje nam się, że słońca nie ma, ponieważ niebo jest zachmurzone to i tak powinnyśmy używać kremu z filtrem. Białe światło to rozproszone światło promieni słonecznych, a to oznacza, że również przyspiesza proces starzenia się naszej skóry. Dlatego pamiętaj o kremie z filtrem!
Zacznijmy od tego, że na to trzeba mieć fundusze i to nie byle jakie. Wydaje nam się, że wydamy raz te kilka tysięcy i po problemie. Tu właśnie się mylimy. Najczęściej zabieg wystarcza na okres 2 do 5 lat, wszystko zależy od kondycji naszej skóry sprzed zabiegu jak i od trybu życia, stresu, klimatu, kosmetyków jakich używamy. Kolejną niewiadomą jest efekt końcowy. Nigdy tak naprawdę nie wiemy czy ostateczny wynik zabiegu nas zadowoli. Chirurg plastyczny może mieć odrobinę inną wizję niż my, a ta drobna, niby nic nieznacząca zmiana, dla nas może być niesamowicie widoczna i rażąca. Przez co możemy nabawić się nowych kompleksów. Mało osób jest świadomych, że zawsze istnieje ryzyko zakażenia, powikłań i innych nieprzyjemnych skutków ubocznych zabiegu. Jest to jednak ingerencja w ciało, operacyjne odmłodzenie, użycie skalpela, każde takie działanie na ludzkim organizmie jest dla niego męczące i osłabia, przez co narażamy swoją odporność. Nie można znowu demonizować zabiegów u specjalistów, na pewno mają szybsze efekty, są bardziej wyraziste i jednak myśl, że jesteśmy pod okiem kogoś kto zna się na tym co robi, jest dla nas uspokajająca. Pomimo to powinniśmy pamiętać, że każdy jest człowiekiem i lekarze również mogą popełniać błędy.
Pod lupę weźmiemy znane kosmetyki liftingujące. Istnieje wiele wariantów użycia i rodzajów, ale skupmy się na tych najbardziej znanych. Kremy liftingujące zawierają naprawdę dobre składniki, które mają realny wpływ na kondycję naszej skóry. Bogate są w kwas hialuronowy, kolagen, często śluz ślimaka i koenzymy takie jak koenzym Q10. Dodatkowo wiele minerałów i witamin możemy zobaczyć na opisach składów tych produktów, ale czym te kosmetyki różnią się od tych których i tak powinniśmy używać na co dzień. Kwas hialuronowy odpowiada za nawilżenie skóry, czyli tak naprawdę za drugi punkt naszej codziennej pielęgnacji. Kolagen, minerały i witaminy, to pierwiastki, które głownie powinniśmy dostarczać organizmowi w postaci jedzenia. Reszta składników również jest odżywcza dla skóry i poprawi jej koloryt. Tylko zapomniano o bardzo ważnym aspekcie, jakim jest krem z filtrem UV. Ochrona przeciw słoneczna to jedyny sposób na ograniczenie produkcji zmarszczek na naszej skórze. W takim razie czy warto używać produktów liftingujących?
Odpowiedź brzmi: Tak! Pomimo, że nie zwalczą zmarszczek, to rzeczywiście pomogą naszej skórze w odbudowie, gdyż dużym problemem jest wysuszenie skóry jakie następuje wraz z biegiem lat. Skóra wysuszona nie jest zdolna do wchłaniania potrzebnych jej substancji odżywczych i wygląda na starszą niż jest w rzeczywistości, dlatego wdrażając produkty liftingujące do naszej codziennej pielęgnacji na pewno zauważymy poprawę i ograniczymy tworzenie się zmarszczek. Ale pamiętajmy o kremie z filtrem!
Artykuł sponsorowany
Zapisz się do newslettera!
Czym kierować się przy wyborze fotela zabiegowego?
Najpopularniejsze w Zdrowie
Zostań z nami
Polecane artykuły